Aθλητικά Nέα«Ξέρανε» τη Βαλένθια ο Μίτσοβ με τρελό buzzer-beater και έδωσε το «θρίλερ» στην Αρμάνι

H Αρμάνι Μιλάνο νίκησε τη Βαλένθια με το «buzzer beater» τρίποντο του Μίτσοβ 83-81 στην παράταση (κ.α. 65-65) στην άδεια «Λα Φοντέτα» για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με ρεκόρ 12-16 έμεινε στο «κόλπο» της πρόκρισης στα προημιτελικά, όπως και οι «νυχτερίδες» που έχουν το ίδιο ρεκόρ.

Οι πρώην πρωταθλητές Ευρώπης ήταν σταθερά μπροστά μέχρι την τρίτη περίοδο, όμως οι Ισπανοί βρήκαν τις λύσεις και ισοφάρισαν αρχικά 63-63, ο Μίτσοβ έκανε το 63-65, όμως ο Αμπάλδε ισοφάρισε σε 65-65 και οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί, η Βαλένθια έφτασε στο +5 και στο 81-78 στα 11’, όμως με σερί 5-0 και το σουτ του Σέρβου φόργουορντ φτάσαμε στην ανατροπή.

Σε αυτήν, πρωταγωνιστές ήταν για τους Ιταλούς ήταν οι Ροντρίγκεθ με 16 πόντους και Μίτσοβ με 13 πόντους. Για τους Λεβαντίνους, ξεχώρισαν οι Αμπάλδε με 21 και Ντούμπλιεβιτς με 19 πόντους.