ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΗ Γαλατά είναι εδώ!

Η Γαλατά είναι εδώ!

Αν και η Αρμάνι κατάφερε να επιστρέψει από το -16, οι Τάιους και Μίτσοβ πήραν τη Γαλατασαράι στις πλάτες τους στο τέλος και την οδήγησαν στη νίκη 83-80, που την ανέβασε στο 4-8 στην Ευρωλίγκα.

Ο Σέρβος ήταν και πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αταμάν με 23 πόντους, ενώ ο Σιλμπ πρόσθεσε από την πλευρά του άλλους 17. Από τους πρωταθλητές Ιταλίας κορυφαίος ήταν ο Σάντερς με 18 πόντους.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο του ματς η Γαλατά, φτάνοντας ακόμη και στο +9 (21-12) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Καλνιέτις να διαμορφώνει το 21-15. Οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας την υπέρ τους διαφορά στο +10 (31-21). Η Αρμάνι δεν είχε τις απαντήσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα η ομάδα του Αταμάν να πάει στα αποδυτήρια με το +11 (43-32).

Ο Μίτσοβ μπήκε πολύ «καυτός» στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Γαλατά να φτάνει ακόμη και στο +16 (48-32). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αρμάνι άρχισε να παίζει άμυνα. Έτσι, στα μισά η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (54-45), ενώ με το τρίποντο του Χίκμαν οι Ιταλοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο (58-55), με το 62-59 να ήταν το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Αταμάν να διατηρεί το προβάδισμά της με… νύχια και με δόντια (66-64), στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα στα μισά και πέρασαν μπροστά (68-70), αλλά στη συνέχεια «μίλησε» ο Γκιουλέρ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στο +5 (77-72), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.

Με πρωταγωνιστή τον Σίμον, η ομάδα του Ρέπεσα επέστρεψε για τα καλά (79-80), αλλά ο Τάιους έκανε το φόλοου κάρφωμα για το 81-80 στα 22’’ πριν από τη λήξη. Οι Ιταλοί έχασαν την επίθεση με τον Σάντερς, με τον Μίτσοβ να διαμορφώνει το 83-80 με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 62-59, 83-80