ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ: Σημαντικό «διπλό» για ΑΠΟΕΛ, επέστρεψε ο Παφιακός, με το δεξί η Ανόρθωση

Βόλεϊ: Σημαντικό «διπλό» για ΑΠΟΕΛ, επέστρεψε ο Παφιακός, με το δεξί η Ανόρθωση

Ο ΑΠΟΕΛ, η Ανόρθωση και ο Kuutio Homes Παφιακός επικράτησαν στους τρεις αγώνες της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών που έγιναν την Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου, την πρώτη της νέας χρονιάς.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά την αφαίρεση 4 βαθμών επιβλήθηκε με 1-3 της Ε.Ν.Π. στο Παραλίμνι και με 10 αγώνες βρίσκεται στην 3η θέση. Η Ανόρθωσις επικράτησε στο Φρέναρος της Ολυμπιάδος Φρ. με 0-3 σετ και βρίσκεται στη 2η θέση. Εξάλλου, ο Kuutio Homes Παφιακός πέτυχε στην Πάφο σημαντική νίκη επί της Αναγέννησης Δερ. με 3-1 και ελπίζει για την τετράδα. Ο αγώνας Ομόνοια – Νέα Σαλαμίνα αναβλήθηκε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Ομόνοιας.

Σημαντικό διπλό στο Παραλίμνι

ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. –ΑΠΟΕΛ 1-3 (21-25, 25-19, 17-25, 19-25)

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ μέσα στο Παραλίμνι επί της Ε.Ν.Π. κερδίζοντας με 1-3 σε 107’ και πέτυχε την πρώτη νίκη στο 2023. Παράλληλα, με τη νίκη του ο ΑΠΟΕΛ πήρε τους τρεις πόντους που χρειάζεται μετά την αφαίρεση των τεσσάρων πόντων. Η Ε.Ν.Π. δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και δέχθηκε τη δεύτερη σερί ήττα της το 2023.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά τα πρώτα στάδια, πήρε διαφορά τριών πόντων 14-17 και 18-21 και πήρε το πρώτο σετ με 21-25 σε 29’ και πήρε το προβάδισμα. Η Ε.Ν.Π. απάντησε στο δεύτερο σετ ξέφυγε 18-10, κέρδισε με 25-19 σε 27’ και ισοφάρισε 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος, προηγήθηκε 15-23 και επικράτησε 25-17 σε 26’. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο τέταρτο σετ προηγήθηκε 14-09, η Ε.Ν.Π. σε 18-13 και επικράτησε 25-19 σε 25’

Ε.Ν.Π. (Τ.GALIMBERTI): Piza, Ττόφια, Penchev, Σαββίδης, Ανδρέου, Diaz – Λίμπερο 1:Χρυσοστόμου, Λίμπερο 2:Λαμπρινός – Aλλαγές: Γαβριήλ, Kαρκίδης.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Ευσταθίου, Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Πέτρου – Λίμπερο 1: Παντελή – Αλλαγές: Αντωνιάδης, Bερεϊς.

Επιστροφή για Kuutio Homes Παφιακό

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 3-`1 (25-23, 27-29, 25-23, 25-17)

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Kuutio Homes Παφιακός στον εναρκτήριο αγώνα του 2023, αφού στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» κέρδισε τη φορμαρισμένη Αναγέννηση Δερύνειας με 3-1 σε 116’ και ελπίζει για τη συνέχεια. Η Αναγέννηση Δερύνειας έχασε και σταμάτησε το σερί της.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με τον Kuutio Homes Παφιακός να κερδίζει 25-23 σε 26’ και προηγήθηκε 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ η Αναγέννηση Δερύνειας προηγήθηκε 23-22, αλλά το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ομάδα της Δερύνειας να κερδίζει 29-27 σε 38’ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ έγινε μάχη με τον Kuutio Homes Παφιακό να προηγείται 20-19 και να επικρατεί 25-23 σε 28’ και προηγήθηκε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ ο Kuutio Homes Παφιακος 10-03 και 23-14 και επικράτησε 25-17 σε 26’ και προηγήθηκε με 3-1 σετ.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(R. VASJILIEV): Kollo, Μιχαήλ, Da Silva, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο 1: Παπαχριστοδούλου, Λίμπερο 2: Χρηστίδης – Αλλαγές: Ποχάνης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (K. KAMΠΕΡΙΔΗΣ): Καραγιάννης, Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Bramwell, Sychnayeuski – Λίμπερο 1: Παπαϊωάννου, Λίμπερο 2: Νurettin- Αλλαγές: Τζωρτζής, Μπέης, Stevovic.

Μπήκε με το δεξί στο 2023 η Ανόρθωση

«ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ»:ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (15-25, 20-25, 11-25)

Η Ανόρθωση πέρασε από την Κλειστή Αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» στο Φρέναρος κερδίζοντας την Ολυμπιάς Φρενάρους με 0-3 σε 67’ και έμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Ανδρών. Παράλληλα, μπήκε με το δεξί στο 2023. Αντίθετα, η Ολυμπιάς Φρενάρους προσπάθησε κυρίως στο δεύτερο σετ αλλά έχασε και έμεινε στην τελευταία θέση.

Στο πρώτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 21-12 και κέρδισε 25-15 σε 21’ και πήρε το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ξέφυγε 18-13 και 23-17 με την Ολυμπιάς Φρενάρους να πλησιάζει αλλά την Ανόρθωση να κερδίζει 25-20 σε 26’ και διαμόρφωσε το 0-2 σετ.

Η Ανόρθωση δημιούργησε διαφορά οκτώ πόντων 16-08 και 18-09 με αποτέλεσμα να επιβάλλεται 25-11 σε 20’ και κέρδισε με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Βασιλείου, Borisov, Αδάμου, Eρωτοκρίτου, Georgiev, Da Silva – Λίμπερο 1: Παύλου – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Σάββα, Θεοφάνους.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χρυσοστόμου, Senica, Ζηκάκης, Glivenko, Viller, Xριστοφόρου – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Mιλτιάδους – Αλλαγές: Κοντός, Χατζητοφή, Σαββίδης, Παστελλάς.