aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ γυναικών: Το πάνω χέρι στην Ολυμπιάδα

Βόλεϊ γυναικών: Το πάνω χέρι στην Ολυμπιάδα

Άλλο ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Βόλεϊ Γυναικών έκανε η Ολυμπιάδα. Με τη βοήθεια βέβαια της ΑΕΛ. Η ομάδα της Νεάπολης νίκησε με 3-0 σετ (21-25, 15-25, 20-25) τη Λεμεσός Βόλεϊ εκτός έδρας κι εκμεταλλεύτηκε τις νέες απώλειες του Απόλλωνα στο Λεμεσιανό ντέρμπι. Έχει, πλέον, μια διαφορά δύο βαθμών και θα μπει στη μάχη των πλέι οφ έχοντας το πάνω χέρι.

Το λεμεσιανό ντέρμπι που έγινε στην έδρα του Απόλλωνα έσπαζε καρδιές. Η ΑΕΛ προηγήθηκε με 2-0 σετ (24-26, 23-25), αλλά προ του φάσματος του μεγάλου πατατράκ, οι κυανόλευκες βελτίωσαν την απόδοση τους, ισοφάρισαν σε 2-2 (25-22, 25-16) με σχετική άνεση. Με τη βοήθεια του κόσμου τους οι γηπεδούχες πήραν το τάι μπρέικ (15-8) το ματς με 3-2 σετ και τιο δίποντο, έναντι ενος βαθμού της ΑΕΛ.

Η Ανόρθωση ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με 3-1 σετ (20-25, 25-13, 25-20, 25-23), αλλά μένει εκτός τετράδας. Τη θέση πήραν οι ερυθρόλευκες χάρις στην μαχητικότητά τους σε ολόκληρη διάρκεια της πρώτης φάσης.

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του έκανε ο Άρης Πολεμίου νικώντας τον Δικέφαλο Γερίου με  3-1 σετ (25-19, 25-22, 21-25, 25-21). Θα μπει στα πλέι άουτ για αποφυγή του υποβιβασμού με +3 βαθμούς.