ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ Γυναικών: Πήραν άνετα τα ντέρμπι οι Ολυμπιάδα και Απόλλων, έκπληξη ο Δικέφαλος Γερίου

Εύκολες ήταν οι επικρατήσεις των Ολυμπιάδας και Απόλλωνα στα ντέρμπι με τις ΑΕΛ και Ανόρθωση, αντιστοίχως, για το πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών.

Άνετη και ωραία η Ολυμπιάδα
«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΕΛ 3-0 (25-19, 25-18, 25-15)

«Ο νόμος της Νεάπολης» επικράτησε στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής περιόδου 2021 – 2022. Στην πρεμιέρα η Ολυμπιάδα άνετη και ωραία επιβλήθηκε της πρωταθλήτριας ΑΕΛ με 3-0 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» και πήρε σαφές προβάδισμα τόσο βαθμολογικό, όσο και ψυχολογικό.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη που θέλει τίτλο ήταν ανώτερη σε όλα τα σετ και είχε λύσεις για κάθε δυσκολία. Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να περάσει από μια δύσκολη έδρα που θα μετρούσε διπλά όμως ακόμα είναι η αρχή.

Η Ολυμπιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και στο πρώτο σετ προηγήθηκε 07-03 και αργότερα με νταμπλ – σκορ 12-06. Η Ολυμπιάδα συνέχισε να ελέγχει το ντέρμπι και αύξησε σε 18-10. Η ΑΕΛ φάνηκε να αντιδρά και με δικό της σερί με τη βοήθεια των έμπειρων Παύλου – Gryban Στεφανίδη μείωσε σε 20-16 . Η Ολυμπιάδα βρήκε τα πατήματά της και ξέφυγε 23-18 για να κερδίσει με 25-19 σε 23’ κάνοντας το 1-0 σετ.

Με ένα αρχικό 03-00 μπήκε στο δεύτερο σετ η Ολυμπιάδα. Η ΑΕΛ όμως μείωσε σε 05-03. H AΕΛ στη συνέχεια είχε πιο καλές επιλογές και γύρισε τα δεδομένα (07-08). Το σετ βρέθηκε στην απόλυτη ισορροπία 12-12 και είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Η ομάδα της Νεάπολης όμως κατάφερε να ξεφύγει με 18-14 δείχνοντας καλύτερη σε αυτό το στάδιο. Η ομάδα του Νικολάκη διατηρούσε το προβάδισμα (22-17) και τελικά πήρε το κρίσιμο σετ με 25-18 σε 28’ διαμορφώνοντας το 2-0 σετ.

Η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη στο τρίτο σετ και μετά τους πρώτους πόντους δημιούργησε νταμπλ – σκορ 12-06. Η ΑΕΛ προσπάθησε να ακολουθήσει ,αλλά η Ολυμπιάδα κράτησε τις αποστάσεις 21-13 και κέρδισε 25 -15 σε 26’ και το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Λεωνίδου, Hudima, Μανίταρου, Cudworth, Μudritskaya. Drotz – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Πέτρου, Donchuk.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Ebatombo, Potokar, Kατσουνωτού, Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγές: Παύλου, Gryban –Στεφανίδη, Σίσκου.

Νίκη κυριαρχίας από «αμαζόνες»
«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0(25-11,25-21, 25-10)

Eντυπωσιακό το ξεκίνημα των «αμαζόνων» του Property Gallery Απόλλων στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Δείχνοντας ότι δεν «αστειεύεται» φέτος, η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε στο ντέρμπι της Ανόρθωσης στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με 3-0 και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο με εμφαντικό τρόπo.

H Aνόρθωσις που παίζει με δυο ξένες προσπάθησε πολύ στο δεύτερο σετ όμως δέχθηκε την πρώτη ήττα στη σεζόν.
Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον Property Gallery Απόλλων που προηγήθηκε 11-05 στο πρώτο σετ. Η ομάδα του Γιαπάνη κυριάρχησε και προηγήθηκε 23-11 για να ολοκληρώσει σε 18’ το σετ με 25-11.

O Property Gallery Απόλλων πήρε τα ηνία και στο δεύτερο σετ και ξέφυγε με 07-01. Η Ανόρθωσις επιχείρησε να αντιδράσει, μείωσε σε 09-05 όμως οι «γαλάζιες» με τρεις διαδοχικούς πόντους αύξησαν σε 12-05. Η μορφή του σετ δεν άλλαξε με την ομάδα του Γιαπάνη να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα 15-09. Ο Property Gallery Απόλλων έδειχνε σταθερότητα και το ταμπλό στο «ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΕΝΑ» «έγραψε» 18-11. Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε την προσπάθειά της και με το δικό της σερί μείωσε σε 22-18 κάτι που ανησύχησε τον κόουτς του Property Gallery Απόλλωνα που κάλεσε τάϊμ – άουτ.

Το σετ απέκτησε ενδιαφέρον με την Ανόρθωση να μην τα παρατά, αλλά τον Property Gallery Aπόλλων να κερδίζει 25-21 σε 29’ αυξάνοντας το σκορ σε 2-0 σετ.

Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε με 05-02 στο τρίτο σετ ενώ συνεχώς αύξανε το σκορ για να προηγηθεί με +10 18-08. Οι «γαλάζιες» τελικά επικράτησε με 25-10 σε 21’ και εξασφάλισε τη νίκη με 3-0 και πήραν το πρώτο τρίποντο.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ventura, Lavrouk, Ιορδάνους, Λάμπρου, Perez, Nogueras –Λίμπερo: Ζακχαίου – Αλλαγές: Popolitiova.
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (D. DJORDJEVIC): Nicolova, Ριαλά, Βασιλείου, Shvanska, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋϊδ. – Αλλαγές: Ιωάννου, Τζιακίδου.

Δικέφαλη ανατροπή και ιστορική νίκη
ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS Volleyball – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ 2-3(19-25, 25-20,25-19,21-25,15-17)

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Λύκειο Πολεμιδιών στον αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών μεταξύ Lemesos Volleyball – Δικέφαλος Γερίου. Οι «νεοφώτιστες» του Γιώργου Γεωργίου πέτυχαν την παρθενική τους νίκη στην Α Κατηγορία σε ένα αγώνα τεράστιας βαθμολογικής σημασίας με 3-2 σετ.. Το παιχνίδι είχε φοβερή εξέλιξη και συνεχείς ανατροπές με διάρκεια 126’.

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου έδειξε τρομερά αποθέματα αφού στο τάϊ – μπρέικ έχανε με 14-10, αλλά με τρομερή προσπάθεια το γύρισε κερδίζοντας στους έξτρα πόντους 15-17. Στην αντίπερα όχθη η Lemesos Volleyball έχανε 0-1 το γύρισε 2-1, ενώ στο τάϊ – μπρέικ που είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι δεν τα κατάφερε εξασφαλίζοντας μονάχα ένα πόντο.
Ο Δικέφαλος Γερίου αιφνιδίασε στο Λύκειο Πολεμιδιών και φάνηκε να κυριαρχεί στο πρώτο σετ 09-14. Η Lemesos Volleyball μετά το τάϊμ – άουτ και τις αλλαγές μείωσε σε 14-19, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» του Γιώργου Γεωργίου τέλειωσαν το σετ με 19-25 σε 25’ και προηγήθηκαν.

Το 0-1 πείσμωσε τις «ροζ» που προηγήθηκαν 06-01 με τον κόουτς του Δικεφάλου να καλεί εσπευσμένα σε τάϊμ – άουτ. Η ομάδα των Α. Σπύρου /Τ. Λιοτατή φάνηκαν να ελέγχουν την κατάσταση και αύξησαν σε 11-05. Ο Δικέφαλος όμως κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά 13-09, ενώ έφθασε στο -3 15-12 με την Lemesos Volleyball να διατηρεί το προβάδισμα. Οι «ροζ» πήραν συνεχόμενους πόντους (σερί 08-01) και διαμόρφωσαν το 21-13. Με πείσμα οι νεοφώτιστες μείωσαν σε 23-20 δείχνοντας να πιστεύουν στην ανατροπή. Ωστόσο, οι «ροζ» κατάφεραν να πάρουν δυο πόντους να κερδίσουν 25-20 σε 27’ και ισοφάρισαν τον αγώνα.

Αμφίροοπο ήταν το τρίτο σετ με τον Δικέφαλο να προηγείται 02-06, αλλά την ομάδα της Λεμεσού να αντιδρά και να προηγείται 13-10. Το σετ διατήρησε σε πολύ υψηλά επίπεδα το ενδιαφέρον του με την ομάδα της Lemesos Volleyball να βρίσκεται στο +2 18-16 σε κομβικό σημείο του σετ. Η ομάδα των Α. Σπύρου / Τ.Λιοτατή στα τελικά στάδια έδειξαν αποτελεσματικότητα και κέρδισαν σε 27’ 25-19 κάνοντας την ανατροπή 2-1.

Όπως το τρίτο έτσι και το τέταρτο σετ ήταν εξαιρετικό στην αρχή. H Lemesos Volleyball προηγήθηκε, αλλά ο Δικέφαλος με την Κ. Διάκου στην εξάδα του προηγήθηκε με νταμπλ – σκορ 04-08. Η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου έπαιξε ωραίο βόλεϊ και προηγήθηκε 08-15, αλλά η Lemesos Volley τα έδωσε όλα και ισοφάρισε 19 -19. Ο κόουτς του Δικεφάλου επανέφερε τη βασική πασαδόρο του Ραφαέλλα Οικονομίδου και οι νεοφώτιστες προηγήθηκαν 20-23 αποκτώντας το πάνω χέρι στο τέταρτο σετ. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν έκαναν χαρακίρι και επιβλήθηκαν 21-25 σε 28’.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό και για τις δυο ομάδες στο τάϊ – μπρέικ. Μετά το αρχικό 2-2 η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 07-05 ενώ διατήρησε το +2 και στην αλλαγή του τερέν (08-06). Το πέμπτο σετ είχε συνεχείς ανατροπές με τον Δικέφαλο να προηγείται 09-10, αλλά τη Λεμεσιανή ομάδα να βάζει υποθήκη νίκης με το 05-00 σερί και το 14-10. Ο Δικέφαλος έπαιξε την «τελευταία του ζαριά» και ισοφάρισε 14-14 οδηγώντας το σετ στους έξτρα πόντους. Ο Δικέφαλος μάλιστα προηγήθηκε 15-16 και κέρδισε σε 21’ 15-17 κατακτώντας την παρθενική του νίκη στην Α Κατηγορία με 3-2 σετ.

LEMESOS Volleyball (Α. ΣΠΥΡΟΥ): Summer, Λάσπου, Dobrasinovic, Τran, Κέστα, Σιδερά – Λίμπερο: Α. Μιχαήλ. – Αλλαγές: Σιαπάνη, Ιωάννου, Κωνσταντίνου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Οικονομίδου, Karabinovich, Παντελίδου, Lukacs, Weg, Σολωμή – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Διάκου.