ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ: «Διπλά» για Ανόρθωση και Παφιακό, πρώτη νίκη για ΑΠΟΕΛ

Βόλεϊ: «Διπλά» για Ανόρθωση και Παφιακό, πρώτη νίκη για ΑΠΟΕΛ

Παφίτες «καμικάζι» στη Λεμεσό πήραν μια πολύ σπουδαία νίκη την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 μέσα στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΎ» επί της Νέας Σαλαμίνας με 1-3 σετ. στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Ο Παφιακός προσπέρασε τη Νέα Σαλαμίνα και ανέβηκε στη 2η θέση, αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην 3η.

Η 6η αγωνιστική πρόσφερε την πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα, αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν της Ε.Ν.Π. με 3-1 στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» ,πήραν το πρώτο τρίποντο και την έπιασαν βαθμολογικά. Η Ομόνοια έστω και εάν έχασε τον πρώτο βαθμό, πέρασε από το «μπλόκο» που έστησε η Αναγέννηση στη Δερύνεια κερδίζοντας στο τάϊ – μπρεικ με 2-3 και συνεχίζει το αήττητο. Η Αναγέννηση σταθεροποιείται στην πεντάδα. Η Ανόρθωσις ίδρωσε αλλά κατέβαλε με 3-0 στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» την ΑΕ Καραβά και πέτυχε πέμπτη σερί νίκη. Η ομάδα του Καραβά για άλλη μια φορά έδειξε ανταγωνιστική.

Σπουδαία νίκη στη Λεμεσό

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (23-25, 25-19, 23-25, 24-26)

Τη σπουδαιότερη νίκη του μέχρι την επόμενη, πέτυχε την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών ο Παφιακός. Οι Παφίτες επικράτησαν μέσα στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της αήττητης μέχρι απόψε Νέας Σαλαμίνας σε 113’ με 1-3 και ανέβηκαν στη 2η θέση.

Το ματς ήταν εντυπωσιακό και όλα τα σετ κρίθηκαν σε πολύ μικρές λεπτομέρειες. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε για πρώτη φορά, όμως έδειξε ότι έχει πολύ δυνατό σύνολο, όμως οπισθοχώρησε στην 3η θέση.

«Ερυθρόλευκο μπάσιμο» στο πρώτο σετ και η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 08-03, αλλά ο Παφιακός μείωσε σε 12-09. Ο Παφιακός με ντεμαράζ ισοφάρισε και κατάφερε να κερδίσει το μεγάλο σετ 23-25 και να προηγηθεί σε 26’ 0-1.

Ισορροπημένα άρχισε το δεύτερο σετ με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 09-07. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και άλλο κερδίζοντας με 25-19 σε 27’ και ισοφάρισε 1-1.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Παφιακό να επικρατεί στο τρίτο σετ 23-25 σε 31’ και το τέταρτο που κρίθηκε στους έξτρα πόντους με 24-26 σε 29’ και πήρε το τρίποντο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Balaque, Νικολάου, Barreto, Brugue, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Χατζηβασίλης.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Freire, Ευσταθίου, Viller, Ασπιώτης , Xρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή, Σκορδής.

Πολύ «σκληρή» η Ομόνοια

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (25-22, 19-25, 19-25, 25-22, 13-15)

Αυτή η Ομόνοια αρνείται να χάσει. Την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας πέρασε από «συμπληγάδες» στη Δερύνεια αλλά κέρδισε τη μαχητικότατη Αναγέννηση με 2-3 σε ματσάρα 134’. Το «τριφύλλι»ω που έκανε ανατροπή έχασε τους δυο πρώτους του βαθμούς.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε βρέθηκε να χάνει, δεν τα έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη. Πήρε όμως ένα σημαντικό βαθμό.

Η Ομόνοια προηγήθηκε 03 -05 στην έναρξη του αγώνα. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας προηγήθηκαν 09-12, αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 17-15. Στα τελικά στάδια του σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20. Η ομάδα του Γ. Μέλκα προηγήθηκε 23-21 και κέρδισε με 25-22 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε με +3 08-11. Η Αναγέννηση έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε με 17-22 κερδίζοντας με 19-25 σε 28’ και ισοφάρισε τον αγώνα.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-07, αλλά άμεσα η Ομόνοια εκμηδένισε τις αποστάσεις ισοφαρίζοντας σε 10-10. Η Ομόνοια κατάφερε στα τελικά στάδια να πάρει διαφορά και να προηγηθεί με 1-2 κερδίζοντας με 19-25 σε 27’ ανατρέποντας το σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Αναγέννηση κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και κέρδισε με 25-22 σε 32’ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο τάϊ – μπρέικ με τις δυο «πράσινες» ομάδες να συμβαδίζουν. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 13-12, αλλά η Ομόνοια ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας 13-15 σε 22’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Antonic, Torres, Καραγιάννης, Flores, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος, Στέκας, Bερεϊς, Μπέης, Τόφια.

OMONOIA(Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Ελευθερίου, de Souza, Προδρόμου, Αλεξίου. –Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Σεφτέ με ανατροπή οι «γαλαζοκίτρινοι»

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π 3-1 (24-26, 25-21, 25-23, 25-17)

Την πρώτη τους νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ που στο πλαίσιο της 6η αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Με ανατροπή επιβλήθηκες στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» της Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 119’ και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο. Η επιτυχία αποκτά σημασία αφού επιτεύχθη επί ενός ισοδύναμου αντιπάλου, ενώ ο Λετονός ακραίος Vanags τραυματίστηκε από το πρώτο σετ. Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και δέχθηκε μια ήττα που ίσως στοιχίσει.