ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ Ανδρών: Στον τελικό ο ΑΠΟΕΛ, τον περιμένει η Ομόνοια

Βόλεϊ Ανδρών: Στον τελικό ο ΑΠΟΕΛ, τον περιμένει η Ομόνοια

O ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος βόλεϊ Ανδρών, επικρατώντας απόψε με 3-1 του Παφιακού στο Λευκόθεο και κάνοντας το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών.

Οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν την κάτοχων των τεσσάρων τελευταίων πρωταθλημάτων και νταμπλούχο της περασμένης σεζόν, που δεν είναι άλλη από την αιώνια αντίπαλό τους, Ομόνοια.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα πρώτα δύο σετ (25-19, 25-16), δείχνοντας αποφασισμένοι να κόψουν τη φόρα των φιλοξενούμενων, που στα προηγούμενα δύο ματς της σειρά ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών, μετά το 2-0 της κανονικής διάρκειας.

Στο τρίτο, όμως, η ομάδα της Πάφου μείωσε δείχνοντας πως ήταν διατεθειμένη να παλέψει μέχρι τέλους (22-25). Ωστόσο, λύγησε στο τέταρτο σετ, με τους Λευκωσιάτες να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό (25-20)

Τα σετ: 25-19, 25-16, 22-25, 25-20.