ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ Ανδρών: Προβάδισμα για Ομόνοια, Παφιακό, Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ

Βόλεϊ Ανδρών: Προβάδισμα για Ομόνοια, Παφιακό, Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ

Oμόνοια, ο Kuutio Homes Παφιακός, η Ανόρθωσις και ο ΑΠΟΕΛ πήραν προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του Κυπέλλου Ανδρών Α Κατηγορίας «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» μετά τους πρώτους αγώνες της προημιτελικής φάσης την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023.

Τι μεγάλο παιχνίδι έγινε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» όπου η Ομόνοια επικράτησε με 2-3 της Νέας Σαλαμίνας με ανατροπή. Ο αγώνας κράτησε 149’

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια κέρδισε 22-25, με τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται 2-1 αφού επικράτησε στο δεύτερο σετ με 25-22 και στο τρίτο 32-30. Οι πρωταθλητές ισοφάρισαν 2-2 κερδίζοντας 20-25 το τδέταρτο σετ και επιβλήθηκαν με 10-15 στο τάϊ μπρέικ κερδίζοντας με 2-3 τον αγώνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Σαββίδης, Παφίτης, Thiel, Andrade, Νικολάου, Vjatkins – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Aχιλλέως, Χατζηβασίλη Χρίστου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Dvorranen, Πετρακκίδης, Antipkin, Quihelme, Αλεξίου, Ελευθερίου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Λοίζου.

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «4» έκανε ο Kuutio Homes Παφιακός που επικράτησε στην Αίθουσα Αφροδίτη της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-0 σετ σε 75’

Η ομάδα της Πάφου επικράτησε με 25-22 σε 22’ 25-21 σε 26’ και 25-22 σε 27’.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R. VASILIEV): Kollo, Παναγιωτίδης, Costa, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ποχάνης, Χρυσοστόμου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Π. ΦΕΛΛΑΣ): Μπέης, Καραγιάννης, Antonic, Leontyev, Σιαπάνης, Έλληνας – Λίμπερο: Sinhayeuski – Αλλαγές: Στέκας.

Στο Παραλίμνι η Ανόρθωσις επικράτησε με 0-3 της Ε.Ν.Π. και εξασφάλισε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε σε 70’ επικρατώντας με 23-25, 15-25 και 21-25.

Ε.Ν.Π. (Δ.ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ): Λαγός, Χατζηκωνσταντή, Γεωργίου, Τόφια, Καρκίδης, Σαββίδης – Λίμπερο: Λαμπρινός –Αλλαγές: Πιλιότης.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Δημητρίου, Χρυσοστόμου, Viller, Zηκάκης, Glivenko, Ustinov – Λίμπερο: Aντωνίου – Αλλαγές: Παστελλάς, Σαββίδης, Κοντός.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-0 της Ολυμπιάς Φρενάρους σε 62’ και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους ημιτελικούς. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν τα σετ με 25-13, 25-19 και 25-13.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Ευσταθίου, Madei, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Πέτρου – Λίμπερο: Παντελή, Χρίστου – Αλλαγές: Γεωργίου, Bερέϊς.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ξενοφώντος, Θεοφάνους, Χαραλάμπους, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Κώστα – Λίμπερο: Παύλου, Ζάκου – Αλλαγές: Ματθαίου, Ηλία.

• Οι επαναληπτικοί θα διεξαχθούν τη Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023.