aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ Ανδρών: Μια ανάσα από την πρόκριση η Νέα Σαλαμίνα

Βόλεϊ Ανδρών: Μια ανάσα από την πρόκριση η Νέα Σαλαμίνα

Μια ανάσα από τν πρόκρισή της στην επόμενη φάση των πλέϊ –οφς βρίσκεται η Νέα Σαλαμίνα. Την Παρασκευή 04 Μαρτίου 2022 επικράτησε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ σε 85’ και θέλει μια ακόμα νίκη. Τη Δευτέρα 07 Μαρτίου 2022 πάει στο Παραλίμνι για να «σφραγίσει» την πρόκριση. Από την άλλη, η Ε.Ν.Π. θα επιδιώξει τη Δευτέρα στην έδρα της να ισοφαρίσει τη σειρά.

Η Νέα Σαλαμίνα πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο πρώτο σετ και αύξησε στο +5 16-11. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και άλλο 20-13 . Η Νέα Σαλαμίνα χωρίς δυσκολίες κέρδισε 25-16 σε 23’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Απόλυτα ισοζυγισμένο ήταν το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ 06-06. Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε με τρεις πόντους 11-14 και έλεγχε το σετ αυξάνοντας σε 13-18. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει στο -3 16-19. Η Ένωση έλεγχε τον αγώνα, αλλά η Ν. Σαλαμίνα μπήκε ξανά στο σετ και κατάφερε να ισοφαρίσει 23-23. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει 27-25 σε 33’ και αύξησε σε 2-0 σετ.

«Ερυθρόλευκοι» και «βυσσινί» προσπάθησαν στο τρίτο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα να βρίσκει τρόπο να ξεφύγει 13-09. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων 18-14 και «καθάρισαν» το σετ με 25-17 εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Ε.Ν.Π. 3-0 (25-16, 27-25, 25-17)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ):Bruque, Barreto, Balaque, Παφίτης, Σαββίδης, Νικολάου – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης – Χρίστου, Χατζηβασίλη, Γ. Χρυσοστόμου, Αχιλλέως.

Ε.Ν.Π. (Τ. GALIMBERTI): Mαρούλης, Costa, Παπανδρέου,Coutinho, Σαββίδης, Ιακώβου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Γεωργίου, Σαράντης.