Βάσεις πρόκρισης από τον Παφιακό

Άνετη νίκη για την Ανόρθωση και την ΑΕΚ...

Ο Korantina Homes Παφιακός έθεσε βάσεις πρόκρισης για πρόκριση στο φάιναλ-φορ του ΟΠΑΠ Κυπέλλου Γυναικών Α’ Κατηγορίας πετόσφαιρας. Στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης που έγινε στη Σάλα «Αφροδίτη» ο Παφιακός κέρδισε με 3-1 σετ την Ολυμπιάδα και πήρε το προβάδισμα.

Η πρόκριση θα κριθεί όπως ήταν αναμενόμενο σε αυτό το ζευγάρι στον επαναληπτικό της Λευκωσίας την ερχόμενη Τρίτη 2 Απριλίου. Η ομάδα της Πάφου χρειάζεται δύο σετ για να βρεθεί στο φάιναλ-φορ. Αντίθετα, η Ολυμπιάδα χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να κυνηγήσει την τετράδα στο «χρυσό» σετ.

Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις. Στο πρώτο σετ ο Παφιακός κέρδισε με 25-22. Η Ολυμπιάδα απάντησε στο δεύτερο σετ κερδίζοντας με τη σειρά της 22-25.  Στο τρίτο σετ η παφιακή ομάδα πήρε τα ηνία στο σκορ κερδίζοντας με 25-21, όπως και το τέταρτο σετ με 25-22.

Δεν ήθελε μπελάδες η «Κυρία»

Δεν είχε όρεξη για μπελάδες ενόψει φάιναλ-φορ η Ανόρθωση. Στον πρώτο προημιτελικό κέρδισε το ΘΟΪ Αυγόρου με 3-0 στην Τεχνική Σχολή της κοινότητας και έκανε εύκολο το έργο στον επαναληπτικό της Παρασκευής στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως. Η Ανόρθωση προκρίνεται με την εξασφάλιση δύο σετ, ενώ το ΘΟΪ θέλει νίκη για να οδηγήσει τον προημιτελικό στο «χρυσό» σετ. Οι πρωταθλήτριες κέρδισαν τα σετ ενώπιον 40 θεατών με 18-25, 12-25 και 18-25.

Γερές βάσεις από την ΑΕΚ

Παρακαταθήκη πρόκρισης για να επαναλάβει την περσινή κατάκτηση του κυπέλλου πέτυχε η Τεχνοοικία ΑΕΚ που κέρδισε στο «Κίτιον» τον Απόλλωνα με 3-0 σετ. Οι κιτρινοπράσινες κέρδισαν τον αγώνα σε 1 ώρα και 15 λεπτά και χρειάζονται άλλα δύο σετ στον επαναληπτικό της «Απόλλων Αρένα» την επόμενη Τρίτη 2 Απριλίου για να σφραγίσουν την πρόκριση στο φάιναλ-φορ. Τα σετ διαμορφώθηκαν ως εξής: 25-11, 25-10, 25-13. Ο Απόλλων για να βρεθεί στη γιορτή του κυπέλλου χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο τάι-μπρέικ.