ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Μεγάλη νίκη και πάει ακάθεκτος ο Άρης Π. / Αήττητες Ε.Ν.Α.ΑΘ και UCLan...

Β ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Μεγάλη νίκη και πάει ακάθεκτος ο Άρης Π. / Αήττητες Ε.Ν.Α.ΑΘ και UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου

Με έξι αγώνες τρεις στον Α’ Όμιλο και τρεις στον Β’ Όμιλο συνεχίστηκε την Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2021 το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών που διανύει την 4η αγωνιστική. Τη πιο σημαντική νίκη πέτυχε στο Β’ Όμιλο ο Άρης Πολεμίου που εκμεταλλεύτηκε πλήρως την έδρα του κερδίζοντας για τον Β’Όμιλο την Αναγέννηση Δερ. με 3-0. Στον Α’ Όμιλο Ε.Ν.Α.ΑΘ, το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου και Ομόνοια συνέχισαν με νίκες.

Α’ ΌΜΙΛΟΣ

Η Ε.Ν.Α.ΑΘ. συνεχίζει με νίκες αφού πέτυχε την τρίτη σερί.  Στην έδρα της το Γυμνάσιο Αγ. Αθανασίου κέρδισε τον πολύ μαχητικό Ροτσίδη Μ. με 3-1 σετ.  Η ομάδα του Αγ. Αθανασλίου βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-1 αφού ο Ροτσίδης κέρδισε το πρώτο σετ 25-27. Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυρες» ανασυντάχθηκαν και επικράτησαν τα άλλα τρία σετ με 25-15, 25-17 και 25-09 και πήραν την νίκη.

Η Ομόνοια μετά το ρεπό της και την ήττα στη 2η αγωνιστική από την Ε.Ν.Α.ΑΘ επέστρεψε στην έδρα της το Γυμνάσιο  Αγ. Χρυσοστόμου κερδίζοντας την 4η αγωνιστική τον Μαραθώνα Κ.Β. με 3-0 (25-15, 25-17, 25-18). Ο Μαραθώνας δέχθηκε τρίτη συνεχή ήττα.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου συνέχισε την αήττητη πορεία του, αφού την Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2021 κέρδισε μάλλον άνετα τον Α.Ο. Διόνυσο με 3-0 σετ (25-14, 25-08, 25-14). Ο Α.Ο. Διόνυσος στη δεύτερη του εμφάνιση φέτος πήγε στο Αυγόρου και έχασε για πρώτη φορά μετρώντας και μια νίκη στη σεζόν.

Tην Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021  θα διεξαχθεί ο εξ αναβολής αγώνας Ροτσίδη Μ. – Α.Ο. Διόνυσου στις 12:00 στο Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε την Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής ο Άρης Πολεμίου. Στο σημαντικότερο αγώνα του Β’ Ομίλου, αλλά και της αγωνιστικής, οι «πράσινες» κέρδισαν στο Γυμνάσιο Πολεμίου με 3-0 την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ (25-18, 25-23, 25-16). Ο Άρης πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη, ενώ η Αναγέννηση που διεκδίκησε τον αγώνα έχασε για πρώτη φορά στο Πολέμι και έμεινε στους 09 βαθμούς.

Στο δεύτερο φαινομενικά ντέρμπι του Ομίλου ο ΑΠΟΚ νίκησε στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου τον Παφιακό με 3-0 σετ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Αναγέννηση. Από την άλλη, ο Παφιακός ηττήθηκε από για Τρίτη φορά στον Όμιλο (25-17, 25-19, 25-23).

Το βράδυ της Τετάρτης 10 Νοεμβρίου 2021 πέτυχε στο φετινό πρωτάθλημα την πρώτη του νίκη ο Εθνικός Λατσιών που μέσα στο Γυμνάσιο Ιδαλίου νίκησε για την 4η αγωνιστική τον Πανιδαλιακό με 0-3 σετ. ( 17-25, 18-25, 24-26). Ο Πανιδαλιακός που κυνήγησε τον αγώνα έχασε για τέταρτη φορά σε τέσσερις αγώνες.

Η 4Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί με τον αγώνα Ανόρθωσις Πετόσφαιρα – Λέοντα στις 13:15 το μεσημέρι στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ».