ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΠήρε τον... αέρα του ΠΑΟΚ και σήκωσε το Σούπερ Καπ ο Παναθηναϊκός!

Πήρε τον… αέρα του ΠΑΟΚ και σήκωσε το Σούπερ Καπ ο Παναθηναϊκός!

Το έκανε… συνήθεια ο Παναθηναϊκός! Οι πρωταθλητές Ελλάδας που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Φερνάντο Ερνάντες (26 π.) νίκησαν 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Σούπερ Καπ σε ένα τρομερό ματς στο Ηράκλειο της Κρήτης και κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της σεζόν!

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη του ματς καθώς συμπληρώθηκαν δέκα χρόνια από τον απρόσμενο θάνατο του θρυλικού Νίκου Σαμαρά.

Το ματς:

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο δίνοντας βάση κυρίως στο μπλοκ! Ο Φαν ντε Ντρις ήταν ο κύριος εκφραστής για τον «δικέφαλο του βορρά» ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κόβαρ έσπρωχνε τον Παναθηναϊκό. Κόστα και Ράνγκελ έδωσαν επικές μάχες πάνω από το φιλέ, με τους Ερνάντες και Φαν ντε Ντρις να παίρνουν τη σκυτάλη. Στο κρισιμότερο σημείο του σετ «μίλησε» ο Κουβανός ακραίος του Παναθηναϊκού ο οποίος με άσσο έκανε το 22-18, με το σετ να ολοκληρώνεται έπειτα από άστοχο σερβίς του Ράπτη και εξαιρετικό χτύπημα του Κόβαρ και τους πρωταθλητές να κάνουν το 25-20 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι ήταν εμφανώς βελτιωμένη τόσο στην υποδοχή όσο και στο μπλοκ τη στιγμή που ο Ερνάντες συνέχιζε να… κουβαλά τον Παναθηναϊκό. Το σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα του, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει σοβαρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων με άσσο του Φαν ντε Ντρις για το 16-12. Το μπλοκ του Κόστα από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν απροσπέλαστο με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +5 και τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει με κρεσέντο του Κόβαρ και την εξαιρετική εμφάνιση του Φράγκου. Αρκετά οριακά χτυπήματα από τους παίκτες των δύο ομάδων έφεραν αρκετές φορές τον διαιτητή στο video check με τον Γιάκομπσεν να κερδίζει τον πόντο και να κάνει το 24-24. Το σετ μετατράπηκε σε θρίλερ με τις εναλλαγές του σκορ να είναι διαδοχικές και τον Γιόρνα να παίρνει το σετ για τον ΠΑΟΚ με 34-32

Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς βελτιωμένος στο τρίτο σετ και ευτύχισε να προηγηθεί γρήγορα με 10-7 με τον Πετρέα να σπάει το μπλοκ του ΠΑΟΚ σε πρώτο χρόνο και τον Ερνάντες να κάνει το 14-9 με δυνατό καρφί σε διπλό μπλοκ. Μάλιστα οι «πράσινοι» πήραν και προβάδισμα επτά πόντων με τον Ράνγκελ και έφτασαν στο 2-1 με τον Κόβαρ να κάνει 25-19.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρέοπουλου μπήκε νωθρά και βρέθηκε στο -3 από τον ΠΑΟΚ χάρη σε εξαιρετικές επιθέσεις του Ράπτη και του Κόστα. Ωστόσο ο Κόβαρ με τον Ερνάντες και τον Ράνγκελ έδωσαν το σύνθημα της ανατροπής και έφεραν το ματς στο 14-14 επαναφέροντας την καλή ψυχολογία στους «πράσινους». Στη συνέχεια ο Ράνγκελ κέρδισε το video check που ζήτησε, και ο Ερνάντες με έναν άσσο και ένα μπλοκ έφερε το ματς στο 20-17! Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει με Ράπτη και Βουλκίδη στον έναν πόντο όμως οι πρωταθλητές ήταν ψυχραιμότερη και έφτασαν στην νίκη με τον Ερναντές που ολοκλήρωσε τον τελικό με 26 πόντους κάνοντας το 25-22 και χαρίζοντας το τρόπαιο στον Παναθηναϊκό.