ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΟι «οράνιε» κέρδισαν τους «τρικολόρ» στο β' όμιλο - Η δράση της Κυριακής

Οι «οράνιε» κέρδισαν τους «τρικολόρ» στο β’ όμιλο – Η δράση της Κυριακής

H Oλλανδία πέτυχε σπουδαία νίκη στο πλαίσιο του β’ ομίλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών κερδίζοντας στο πλαίσιο του β’ ομίλου μετά από μεγάλο αγώνα τη Γαλλία στην πόλη Ρους της Βουλγαρίας με 3-2 σετ. Στους άλλους αγώνες κέρδισαν τα φαβορί και πλέον οδηγούμαστε στις τελευταίες στροφές των Ομίλων. Αναλυτικά, η δράση της Κυριακής 16 Σεπτεμβρίου 2018.

Στο πλαίσιο του α’ ομίλου, που διεξάγεται στην Φλωρεντία της Ιταλίας το Βέλγιο κέρδισε την Ιαπωνία με 3-1 σετ πτωχαίνοντας σημαντική νίκη με 3-1 σετ (14-25, 25-23, 25-14, 25-19). Για τον ίδιο όμιλο, η Ιταλία πέτυχε άλλη μια νίκη επικρατώντας της Δομινικανής Δημοκρατίας με 3-0 σετ (25-12, 25-18, 25-15). Στη βαθμολογία υπάρχουν τα εξής δεδομένα: 1. Ιταλία 12, 2. Σλοβενία (σε τρεις αγώνες) 8, 3. Βέλγιο 7, 4. Αργεντινή (σε τρεις αγώνες) 3, 5. Ιαπωνία 3, 6. Δομινικανή Δημοκρατία 0.

Το ντέρμπι του β’ ομίλου είχε «οράνιε» χρώμα με την Ολλανδία να κερδίζει στην πόλη Ρους μετά από σπουδαίο αγώνα τη Γαλλία με 3-2 σετ μετά από ανατροπή αφού οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ (23-25, 19-25, 25-21, 25-23, 15-13). Η Αίγυπτος πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Κίνας με 3-1 σετ μετά από σκληρή μάχη (28-26, 26-24, 17-25, 25-21). Η βαθμολογία διαμορφώθηκε με την έναρξη της 4ης αγωνιστικής ως εξής: 1. Καναδάς (σε τρεις αγώνες) 9, 2. Ολλανδία 8, 3. Γαλλία, 8, 4. Βραζιλία (σε τρεις αγώνες) 5, 5. Αίγυπτος 3, 6. Κίνα 0.

Στο ντέρμπι Σερβίας – Αυστραλίας στο πλαίσιο του γ’ ομίλου που διεξάγεται στο Μπάρι της Ιταλίας οι Σέρβοι επικράτησαν με 3-1 πετυχαίνοντας σημαντική νίκη (25-20, 21-25, 25-17, 25-19). Στο πλαίσιο του ίδιου Ομίλου οι ΗΠΑ συνεχίζουν αήττητες αφού επιβλήθηκαν και του Καμερούν με 3-0 σετ (25-18, 25-20, 25-14). Μετά τους πρώτους αγώνες της τέταρτης αγωνιστικής η διαμορφωθείσα κατάσταση είναι: 1. Ηνωμένες Πολιτείες 10, 2. Σερβία 10, 3. Ρωσία (σε τρις αγώνες) 6, 4. Αυστραλία 4, 5.Καμερούν 3, 6. Τυνησία (σε τρεις αγώνες) 0.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στη Βάρνα της Βουλγαρίας και στον αγώνα Πουέρτο Ρίκο- Φινλανδία για τον δ’ όμιλο. Οι Σκανδιναβοί επιβλήθηκαν μετά από αγώνα γκραν γκινιόλ με 3-2 σετ. Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν 2-0, αλλά οι Πορτορικανοί επέστρεψαν ισοφάρισαν, αλλά οι Φινλανδοί πήραν το τρίποντο (25-19, 25-23,27-29, 21-25, 15-10). Η γηπεδούχος Βουλγαρία επικράτησε της Κούβας με 3-0 (25-22, 25-16, 25-18) πετυχαίνοντας σημαντική νίκη. Ο όμιλος με την έναρξη της 4ης αγωνιστικής παρουσιάζει αυτή την εικόνα: 1. Πολωνία (σε τρεις αγώνες) 9, 2. Ιράν (σε τρεις αγώνες) 9, 3. Βουλγαρία 9, 4. Φινλανδία 5, 5. Πουέρτο Ρίκο 1, 6. Κούβα 0.