ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΟ Ολυμπιακός κατέκτησε το Challenge Cup – Τρίτο ευρωπαϊκό για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Challenge Cup – Τρίτο ευρωπαϊκό για τους Πειραιώτες

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάνει το πρώτο βήμα με τη νίκη με 3-0 στο Ισραήλ και τελείωσαν τη δουλειά στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε με 25-16 το πρώτο σετ και με 25-21 το δεύτερο. Κάπως έτσι πανηγύρισε έτσι το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της, καθώς το Challenge Cup θα μπει δίπλα στο Κύπελλο Κυπελλούχων του 1996 και το Τοπ Τιμς Καπ του 2005.

Η Μακάμπι προηγήθηκε 10-6 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο σετ και πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο δεύτερο, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο ως εκείνο το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν δύο φορές με δύο πόντους, αλλά η ελληνική ομάδα είχε σωστές αντιδράσεις.