ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪKέρδισε και αποθεώθηκε η Ομόνοια

Kέρδισε και αποθεώθηκε η Ομόνοια

OMONOIA –ANΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (33-31,25-23, 25-18)

Κέρδισε και αποθεώθηκε η Ομόνοια σε εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών με την Ανόρθωση στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 σε 86’ και έμεινε στην πρώτη θέση αήττητη με 20 βαθμούς.

Οι οπαδοί της Ομόνοιας έκαναν φοβερή ατμόσφαιρα με αποτέλεσμα στο τέλος του αγώνα οι πετοσφαιριστές των «πρασίνων» να τραγουδήσουν μαζί με τον κόσμο τους. Η Ανόρθωσις έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και στα δυο πρώτα σετ ήταν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, στο τρίτο σετ έμεινε πίσω στο σκορ και έχασε.

H Ανόρθωσις εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη της Ομόνοιας και ξέφυγε 03-08 στο πρώτο σετ. Με διπλό μπλοκ των Dvoronen – Πετρακκίδη οι «πράσινοι» μείωσαν 06-09. Η Ομόνοια δεν έβρισκε λύσεις αφού συνεχίστηκαν τα λάθη και η ομάδα του Πλατρίτη ξέφυγε 07-13. Με άσο του Quiherme η Ομόνοια μείωσε σε 12-15. Ωστόσο, το «όπλο» της Ομόνοιας Ν. Ελευθερίου δεν άρχισε καλά έχοντας άστοχες επιθέσεις. Μοιραία η Ανόρθωσις ήταν στην πρωωτοπορία αφού έπαιζε συγκροτημένα. Η Ομόνοια κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά στον πόντο 17-18. Η Ανόρθωσις με επίθεση από τον Γιάννη Κοντό αύξησε ξανά στο +4 18-22.

Σχεδόν άμεσα η Ομόνοια με σερί 04-00 ισοφάρισε 22-22 με τη βοήθεια του κόσμου της. Η Ομόνοια με καρφί του Ελευθερίου προηγήθηκε 24-23 αλλά το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τους «πράσινους» μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα να κερδίζει με 33-31 σε 35’ με επίθεση του Dvorronen.

Με καλούς οιωνούς άρχισε και το δεύτερο σετ με την Ανόρθωση να προηγείται 04-06. Με πλασέ του Πετρακκίδη η Ομόνοια ισοφάρισε 09-09. Η ομάδα της Αμμοχώστου με άσο του Χριστοφόρου ξέφυγε ξανά με +2 09-11. Η κακή υποδοχή της Ομόνοιας σε αυτό το σημείο βοήθησε την Ανόρθωση να κτίσει εκ νέου διαφορά 4 πόντων 11-15. Η Ομόνοια έψαχνε τρόπους να μειώσει αλλά η Ανόρθωσις διατηρούσε την πρωτοπορία 16-18. Με τον Ρώσο Adipkin η Ομόνοια μείωσε στον πόντο 19-20 και με το μπλοκ ισοφάρισε 21-21. Το σετ κρίθηκε στο τέλος με την Ομόνοια να κερδίζει 25-23 σε 29’ με όμορφο τέλειωμα του Quiherme.

Η Ομόνοια σε αντίθεση με τα άλλα δυο σετ προηγήθηκε 05-01 στο τρίτο με εξαιρετικό σέρβις άσο του Quiherme. Oι «πράσινοι» συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις και με εντυπωσιακό καρφί του Ελευθερίου προηγήθηκαν 09-03. Η Ομόνοια έφτιαξε διαφορά οκτώ πόντων 15-06 σε ένα σετ διαφορετικό από τα δυο προηγούμενα, αφού η Ανόρθωσις δεν έβρισκε λύσεις. Ο κόουτς Σάββας Σάββα προχώρησε και στην αλλαγή του πασαδόρου αφού ο Αντώνης Μαυρομμάτης που έκανε πολύ καλό παιχνίδι πέρασε στον αγώνα. Η Ανόρθωσις προσπάθησε να μείνει στον αγώνα μειώνοντας σε 21-16. Το σετ τελικά έκλεισε με 25-18 σε 23’ για την Ομόνοια που πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Πετρακκίδης, Adipkin, Dvorronen, Quiherme, Ελευθερίου, Αλεξίου – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Mαυρομμάτης, Παπαδημητρίου, Αβερκίου, Λοϊζου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Senica, Χρυσοστόμου, Glivenko, Viller, Δημητρίου, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Κοντός, Σαββίδης, Ζηκάκης.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Σάκης Φλουρής – Μέμνων Αντώρκας.