ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪEurovolley Γυναικών 2019: «Λεωφόρος» πρόκρισης για την Ελλάδα... μέσω Φινλανδίας

Eurovolley Γυναικών 2019: «Λεωφόρος» πρόκρισης για την Ελλάδα… μέσω Φινλανδίας

Φουλ για πρόκριση στις «16» κορυφαίες ομάδες του Eurovolley 2019 Γυναικών από το βράδυ της Κυριακής 25 Αυγούστου 2019 για την Εθνική Ελλάδας. Με τη νίκη επί της Φινλανδίας με 3-1 σετ στον Ά Όμιλο της Άγκυρας βρίσκεται στη λεωφόρο που οδηγεί στην επόμενη φάση.

Η Εθνική παίζοντας μεστά γα δεύτερη σερί ημέρα, ξεπέρασε τον σκόπελο των δυο πρώτων σετ όπου οι «Βίκινγκς» μας «έβγαλαν» την ψυχή στο πρώτο και μας κέρδισαν στο δεύτερο. Η «γαλανόλευκη» στο πρώτο σετ είχε πρόβλημα στην υποδοχή, με συνέπεια οι Φινλανδέζες να το εκμεταλλευτούν και να προηγηθούν 19-23. Η Εθνική με το σέρβις της Μερτέκη βρήκε λύσεις και με νταμαράζ κέρδισε 26-24 με άσσο της Λαμπρούση.

Η Φινλανδία πήρε άνετα το δεύτερο σετ αφού το πρόβλημα στην υποδοχή για την Ελλάδα συνεχίστηκε. Το αψεγάδιαστο σέρβις της Κόρχονεν «διέλυσε» την ελληνική υποδοχή και η ομάδα του Ναράνχο βρέθηκε στο -9 02-11. Με το σκορ στο 07-16 ο κόουτς άλλαξε Χριστοδούλου, Βασιλαντωνάκη και αργότερα την Λαμπρούση και η Φινλανδία κέρδισε 15-25 ισοφαρίζοντας 1-1 το παιχνίδι.

Οι αλλαγές του Ναράνχο Παπαφωτίου αντί Χριστοδούλου στη θέση πασαδόρου και την Καλαντάνζε αντί Εμμανουηλίδου στο κέντρο, βελτίωσαν την υποδοχή. Η Βασιλαντωνάκη χάλασε την υποδοχή των Φινλανδέζων με τα σέρβις της και η Ελλάδα προηγήθηκε 19-14. Οι Σκανδιναβές μείωσαν σε 19-17 αλλά η Βασιλαντωνάκη «καθάρισε» το σετ που κέρδισε η «γαλανόλευκη» 25-21. Στο 24-21 η Βασιλαντωνάκη σύμφωνα με τους διαιτητές κάρφωσε άουτ, η ελληνική ομάδα ζήτησε βίντεο ρέφερι και δικαιώθηκε για το 25-21.

Το τέταρτο σετ ήταν φοβερό ντέρμπι. Η Εθνική με Στράντζαλη και Βασιλαντωνάκη προηγήθηκε 21-18. Η Φινλανδία όμως ισοφάρισε 21-21 και προηγήθηκε 22-23 με άσο. Η ακραία της Εθνικής Όλγα Στράντζαλη ισοφάρισε, με την Φινλανδία να έχει δύο σετ μπολ (23-24, 24-25). Η Βασιλαντωνάκη με επίθεση έβαλε και πάλι την Εθνική μπροστά με 26-25 με την Βλαχάκη να δίνει το «φιλί της ζωής» και τις Ελληνίδες να πανηγυρίζουν τη νίκη με 3-1.

Η διακύμανση των σετ:

1o: 07-08, 11-16, 18-21, 26-24

2o : 02-08, 06-16,12-21,15-25

3o: 07-08, 16-13,21-17, 25-21

4o: 08-06, 16-14,21-18, 27-25

EΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 6,Στράντζαλη 22,Βασιλαντωνάκη 27,Χριστοδούλου 2,Εμμανουηλίδου, Βλαχάκη 10, Οικονομίδου, Μερτέκη 2,Παπαφωτίου 3, Καλαντάτζε – Λίμπερο 1 : Αρτακιανού, Λίμπερο 2:Κονόμι.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Κανγκασιέμι): Kόκονε 9, Μάντσεν 14, Αλάνκο 3, Κάρχου 18,Κόρχονεν 17, Λάκονεν 9,Έσκο 1,Κόσονεν, Κιλμάχο, Πιχλαγιαμάκι, Τσζάκαν – Λίμπερο: Kόσκελο.

Η Ελλάδα τη Δευτέρα 26 Αυγούστου έχει ρεπό και θα δώσει τον τέταρτό της αγώνα στο Eurovolley την Τρίτη 27 Αυγούστου στις 19:30 απέναντι στη Βουλγαρία. Στον άλλο αγώνα του Ομίλου, η Σερβία κέρδισε τη Βουλγαρία 1-3 σετ (25-16,21-25,20-25, 16-25).