ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪ«Αφεντικό» στο «Θεμιστόκλειο» η Ομόνοια – Νίκες για ΑΠΟΕΛ, Νέα Σαλαμίνα και Αναγέννηση Δερύνειας

Κέρδισε και πήρε ψυχολογία για Μaccabi Tel Aviv

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (19-25, 26-28, 20-25)

Η Ομόνοια έγινε «αφεντικό» και στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ». Την 11η διαδοχική της νίκη πέτυχαν οι «πράσινοι» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας. Την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023 επιβλήθηκαν στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Ανορθώσεως με 0-3 σετ σε 73’ και με ένα αγώνα λιγότερο «κλειδώνει» την πρωτιά. Η Ομόνοια απέκτησε και ψυχολογία ενόψει του αγώνα της Πέμπτης 26 Ιανουαρίου 2023 με την Maccabi Tel Aviv για το Challenge Cup. H Aνόρθωσις στο ντεμπούτο του Κοζάκου ακραίου Mikhail Ustinov με την ήττα απώλεσε τη δεύτερη θέση.

Η Ομόνοια στο πρώτο σετ δημιούργησε τη διαφορά ασφαλείας που ζητούσε 18-23 και επιβλήθηκε 19-25 σε 20’ Στο δεύτερο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπι με την Ανόρθωση να προηγείται 16-15 και τις δυο ομάδες να οδηγούνται στους έξτρα πόντους. Η Ομόνοια πιο αποτελεσματική κέρδισε με 26-28 σε 30’ και αύξησε σε 0-2 σετ.

Πολύ ενδιαφέρον ήταν και το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 17-17 και 20-20. Εν τέλει η Ομόνοια έκανε σερί και επικράτησε 20-25 σε 23’ και πήρε τη νίκη με 0-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ):Ustinov, Xριστοφόρου, Glivenko, Viller, Zηκάκης, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Kοντός, Σαββίδης.

OMONOIA (Σ.ΣΑΒΒΑ): Πετρακκίδης, Antipkin, Quihelme, Aλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Λοϊζου.

Διαιτητές: Ανδρέας Δανιήλ – Μέμνων Αντώρκας

Επιστροφή στη 2η θέση

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 3-0 (25-19, 25-22, 25-23)

Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στη 2η θέση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Μετά τη νίκη του επί της Ολυμπιάδος Φρενάρους με 3-0 σε 77’ την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών ανέκτησε ψυχολογία μετά την απώλεια 4 βαθμών. Η Ολυμπιάς για άλλο ένα αγώνα ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστική. Η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου αγωνίστηκε με ένα ξένο και στ δυο τουλάχιστον σετ ήταν πολύ κοντά στο σκορ.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΕΛ του Γ. Μέλκα που έκανε ροτέϊσιον ξέφυγε 18-11 και 23-18 για να επικρατήσει 25-19 σε 24’ και προηγήθηκε με 1-0. Η Ολυμπιάς Φρ. διεκδίκησε το δεύτερο σετ και ήταν κοντά στο σκορ 23-21. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τους απαραίτητους πόντους κερδίζοντας 25-22 σε 26’ και διαμόρφωσε το 2-0 σετ.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ με την ομάδα του Φρενάρους να προηγείται 15-14, τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 16-16 και τον ΑΠΟΕΛ να ξεφεύγει στο τέλος επικρατώντας με 25-23 σε 27’ και κερδίζοντας 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ):Αντωνιάδης, Shlomin, Vanags, Ευσταθίου, Uuscari, Πέτρου- Λίμπερο: Παντελή- Αλλαγές: Aποστόλου, Bερέϊς, Γεωργίου, Χρυσοστόμου.

OΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Βruno, Θεοφάνους, Χαραλάμπους, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Σάββα – Λίμπερο; Ζάκου – Αλλαγές: Ηλία, Κώστα, Ξενοφώντος, Ματθαίου.

Διαιτητές: Δημήτρης Κουκούνης – Χρίστος Μητροφάνους

Προοπτική τετράδας για Ν. Σαλαμίνα

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-1 (25-20, 28-26, 21-25, 25-20)

Προοπτική τετράδας αχνοφαίνεται για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν σπουδαία νίκη επί του Kuutio Homes Παφιακού με 3-1 σετ στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» σε 115’ και πλησίασε στον 1 πόντο την 4η Αναγέννηση Δερ. ενώ μπορεί να βλέπει ψηλότερα. Ο Kuutio Homes Παφιακός σε ένα κρίσιμο αγώνα έμεινε πολύ πίσω και τα πράγματα δυσκολεύουν.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 20-17 στο πρώτο σετ και «καθάρισε» 25-20 σε 26’ για να ανοίξει το σκορ.

Εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα 21-18 αλλά τον Kuutio Homes Πσφιακό με αντεπίθεση να ισοφαρίζει και το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να κερδίσει 28-26 σε 31’ και διαμόρφωσε το 2-0. Ο Kuutio Homes Παφιακός έμεινε στο παιχνίδι στο τρίτο σετ αφού κατάφερε με σερί να κερδίσει με 21-25 και μείωσε σε 2-1.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε σταθερά το προβάδισμα (19-16, 20-17, 22-19) το οποίο αύξησε στο φινάλε κερδίζοντας με 25-20 σε 28’.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Andrade, Νικολάου, Telles, Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης –Αλλαγές: Xατζηβασίλη, Αχιλλέως, Χρίστου.

Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(R. VASJILIEV): Σκορδής, Προδρόμου, Eerma, Κollo, Μιχαήλ, Da Silva – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ποχάνης, Παναγιωτίδης, Μιχαήλ.

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Ιωάννης Μιτσής

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – Ε.Ν.Π 3-1 .(25-21, 25-27, 25-22, 25-23)

«Πράσινο το Κοκκινοχωριάτικο»

Η Αναγέννηση Δερύνειας επικράτησε την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών επικρατώντας με 3-1 της Ε.Ν.Π. σε 109 στο Γήπεδο Δερύνειας’ και βρίσκεται στην τετράδα, ενώ ελπίζει για παραπάνω. Η Ε.Ν.Π. επιχείρησε για το διπλό, αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στην 7η θέση.

Η Αναγέννηση στο πρώτο σετ διατήρησε τα ηνία και ξέφυγε με τρεις πόντους 22-19 και 23-20 για να επικρατήσει 25-21 σε 24’.

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να έχει μικρό προβάδισμα 23-22, αλλά το σετ να οδηγείται σε έξτρα πόντους για να επιβληθεί η Ε.Ν.Π. 25-27 σε 29’ ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Δερύνειας επέβαλε τον ρυθμό της και έκτισε διαφορές ασφαλείας 08-04, 19-14 και επικράτησε 25-22 και προηγήθηκε με 2-1 σετ. Το ίδιο τέμπο είχαμε και στο τέταρτο σετ με την Αναγέννηση να εξασφαλίζει διαφορές (19-14). Η Ένωση κατάφερε να μειώσει στο -2 24-22, αλλά τον τελευταίο πόντο κέρδισε η Αναγέννηση Δερ. επικρατώντας 25-23 σε 29, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς κερδίζοντας με 3-1 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Sihnayeuski, Καραγιάννης, Antonic, Leontyev, Κυπριανού, Stevovic – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Στεκας, Νurettin, Σιαπάνης.

E.Ν.Π. ( Τ. GALIMBERTI): Penchev, Σαββίδης, Aνδρέου, Diaz, Piza, Tόφια – Λίμπερο: Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Kαρκίδης, Γεωργίου.

Διαιτητές: Χρίστος Μαϊφόσιης – Kωνσταντίνος Στεφανής.