ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΣΤΙΒΟΣΕπτά μετάλλια στην πρεμιέρα του στίβου στους 19ους ΑΜΚΕ

Επτά μετάλλια στην πρεμιέρα του στίβου στους 19ους ΑΜΚΕ

Ένα χρυσό, πέντε ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο, ήταν ο απολογισμός του κυπριακού στίβου, στην πρεμιέρα των 19ων Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης, τους οποίους φιλοξενεί η Μάλτα. Στο «Matthew Micallef St. John Athletics Stadium» της πόλης Μάρσα, οι Κύπριοι αθλητές και αθλήτριες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, κάποιοι κατέρριψαν ατομικές ή φετινές επιδόσεις, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά κάποιες χώρες έχουν δυναμώσει σημαντικά σε κάποια αγωνίσματα είτε με ντόπιους είτε με «εισαγόμενους» αθλητές και αθλήτριες, με αποτέλεσμα να αλλάξουν οι ισορροπίες. Ωστόσο, το πιο σημαντικό που κρατάνε όλα τα δικά μας παιδιά είναι η αγωνιστικότητα και το πάθος που επέδειξαν, έστω και αν για κάποιους δεν ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αξίζει πάντως να τονίσουμε τη δύναμη της έδρας, που δίνει ψυχολογικό ντοπάρισμα στους ντόπιους αθλητές και αθλήτριες της Μάλτας, κάποιοι από τους οποίους έκαναν εκπλήξεις, κατακτώντας τα 6 από τα 10 διαθέσιμα χρυσά μετάλλια!!!

Το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της πρώτης ημέρας για την Κύπρο ήρθε από το πρώτο κιόλας αγώνισμα του προγράμματος, τη σφυροβολία γυναικών, με την Αιμιλία Κολοκοτρώνη να κάνει την ανατροπή στην τελευταία βολή της και να κερδίζει για 20 πόντους την «ασημένια» Βαλεντίνα Σάββα. Εκτός από το αργυρό μετάλλιο της Σάββα, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν, επίσης, οι γρήγοροι αθλητές μας στα 100άρια, Ολίβια Φωτοπούλου και Σταύρος Αυγουστίνου, η Παντελίτσα Χαραλάμπους στο μήκος και η Άντρεα Βάσου στο επί κοντώ. Το μοναδικό χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Κονιαράκης στη δισκοβολία. Πιο αναλυτικά:

Ιδανική ήταν η αρχή για τον κυπριακό στίβο στα αγωνίσματα της πρώτης ημέρας, αφού οι κορυφαίες νεαρές σφυροβόλοι μας απέδειξαν την ανωτερότητά τους και κέρδισαν χρυσό και αργυρό μετάλλιο. Η Αιμιλία Κολοκοτρώνη έκανε τη «μίνι έκπληξη», αφού ήταν αυτή που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ρίχνοντας στην 6η βολή της στα 63,17μ., με τη Βαλεντίνα Σάββα να μένει στο ασημένιο μετάλλιο με 62,97μ.! Η διακύμανση του τελικού στη σφυροβολία γυναικών ήταν συναρπαστική, αφού η Κολοκοτρώνη στη δεύτερη και τρίτη βολή της πέτυχε νέα ρεκόρ αγώνων, καταρρίπτοντας τα 60,09μ. της συμπατριώτισσάς μας Κάθριν Μπίτι από το 2015. Στη δεύτερη βολή της η αθλήτρια του Γιάννου Αποστολίδη έριξε στα 60,49μ. και στην 3η στα 61,41μ., με την αθλήτρια του Γιώργου Αρέστη να απαντά άμεσα, με δύο δικά της ρεκόρ αγώνων, στην τρίτη βολή της με 62,45μ. και στην 5η με 62,97μ. Η τελευταία βολή ανέβασε την Αιμιλία Κολοκοτρώνη στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου με 63,17μ., αφού η Βαλεντίνα Σάββα δεν μπόρεσε να απαντήσει, ρίχνοντας στα 58,66μ.

Αρκετά συναρπαστικός ήταν και ο τελικός στο άλμα επί κοντώ των γυναικών, με τις Στεφανία Σερμπάν και Άντρεα Βάσου να «κρατούν» τις δύο πρώτες θέσεις, μέχρι το τρίτο και τελευταίο άλμα των Μαλτέζων αθλητριών στα 3,50μ., οι οποίες το πέρασαν και παρέμειναν στον αγώνα. Στην εξέλιξη, η Σερμπάν απέτυχε τρεις φορές στα 3,55μ., τα οποία πέρασαν με την πρώτη η Βάσου και η Γκρίλο, ενώ η Ντάλι τα άφησε για τα 3,60μ. Εκεί, η Άντρεα Βάσου πέρασε με την πρώτη τον πήχη, η Γκρίλο με τη δεύτερη και η Ντάλι με την τρίτη προσπάθεια κι έτσι η Στεφανία Σερμπάν έμεινε 4η (3,50μ.) και εκτός μεταλλίων. Μάλιστα, η Πεπίνα Ντάλι ήταν η μόνη που πέρασε με την πρώτη τα 3,65μ. (ατομικό ρεκόρ) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με την Άντρεα Βάσου να μένει με το ασημένιο με 3,60μ.

Στα 800μ. ανδρών, ο Σταύρος Σπύρου πήγε με φιλοδοξίες στη Μάλτα, αλλά και κουρασμένος από τον πρόσφατο αγώνα του στο Όρτεγκεμ. Αυτό είχε ως συνέπεια να μην διατηρήσει αρκετές δυνάμεις στα τελευταία μέτρα της διαδρομής και να τερματίσει στην 4η θέση, σε 1:51.13, έχοντας τρέξει το Σάββατο (28/5) 1:48.15. Ο Χρίστος Δημητρίου, στην πρώτη κούρσα του στη χρονιά τερμάτισε στην 7η θέση με 1:52.92. Νικητής στο αγώνισμα ήταν ο Μαλτέζος Τζάρεντ Μικάλεφ με 1:50.22.

Στα 100μ. ανδρών, ο Σταύρος Αυγουστίνου κατέγραψε την καλύτερη φετινή του επίδοση, τρέχοντας την απόσταση σε 10.63 (άνεμος +1,2 μ/δ), τερματίζοντας στη 2η θέση, ενώ ο Ιωάννης Ανδρέου τερμάτισε 6ος με 10.95. Στα απογευματινά προκριματικά, ο Αυγουστίνου τερμάτισε 3ος στη 2η σειρά με 10.64 (+3,2 μ/δ) και ο Ανδρέου 3ος στην 1η σειρά με 10.97 (+1,1 μ/δ). Ταχύτερος όλων ήταν το φαβορί της κούρσας, Φραντσέσκο Σανσοβίνι από το Σαν Μαρίνο με νέα ατομική επίδοση 10.41, με τον Άννινο Μαρκουλλίδη να διατηρεί το ρεκόρ αγώνων από το 2001 με 10.23.

Ο δυνατός ευνοϊκός άνεμος (+2,7 μ/δ) δεν επέτρεψε στην Ολίβια Φωτοπούλου να πανηγυρίσει τη επίτευξη νέας ατομικής επίδοσης στα 100μ. γυναικών. Η Φωτοπούλου έτρεξε αρκετά καλά στον τελικό της μιας ανάσας και τερμάτισε στη 2η θέση με 11.36, πίσω από το μεγάλο φαβορί, τη Λουξεμβουργιανή Πατρίτσια Φαν ντερ Βέκεν (11.11). Αρκετά καλή προσπάθεια έκανε και η Μαριάννα Πισιάρα, η οποία τερμάτισε στην 6η θέση με 11.88. Στις προκριματικές σειρές του απογεύματος η Φωτοπούλου κέρδισε τη 2η σειρά με 11.47 (-0,1 μ/δ) (φετινή επίδοση), με την Πισιάρα να τερματίζει 3η στην 1η σειρά με 11.90 (+1,4 μ/δ). Η πιο γρήγορη των προκριματικών, Πατρίτσια Φαν ντερ Βέκεν, κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων της Ελένης Αρτυματά (11.40, 2009) με 11.33.

Θετική ήταν η παρουσία της Παντελίτσας Χαραλάμπους στο μήκος γυναικών, καθώς πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της τα 6 μέτρα. Με καλύτερό της άλμα στα 6,02μ. (+1,1 μ/δ) η αθλήτρια του Πάνου Ιωάννου κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Νικήτρια ήταν η Μαλτέζα Κλερ Αζοπάρδι με 6,14μ.

Από βολή σε βολή βελτιωνόταν ο Γιώργος Κονιαράκης, ο οποίος κατάφερε στην τελευταία προσπάθειά του να ρίξει τον δίσκο του στα 56,44μ., σφραγίζοντας την 3η θέση, την οποία ούτως ή άλλως κρατούσε χωρίς πρόβλημα από την πρώτη βολή του. Νικητής της δισκοβολίας ανδρών ήταν το μεγάλο φαβορί και κάτοχος του ρεκόρ αγώνων (64,15μ.), Μαυροβούνιος Ντάνιελ Φουρτούλα με 62,79μ. Στο τελευταίο αγώνισμα της πρώτης ημέρας, τα 10.000μ. γυναικών, η Μαρία Παπαναστασίου έκανε ό,τι μπορούσε, τερματίζοντας στην 6η θέση σε 37 λεπτά, 41 δευτερόλεπτα και 42 εκατοστά.

* Την Τρίτη (30/5) διεξήχθησαν και οι δύο προκριματικές σειρές στα 400μ. ανδρών, με τους δύο αθλητές μας να εξασφαλίζουν την πρόκρισή τους για τον τελικό της Πέμπτης (1/6). Στην 1η σειρά ο Παύλος Νικολάου τερμάτισε 3ος με 49.03 και στη δεύτερη ο Παΐσιος Δημητριάδης τερμάτισε επίσης 3ος με 48.90. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Γάλλος Τεό Αντάντ, που τρέχει για το Μονακό, κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων του Άννινου Μαρκουλλίδη, που ήταν 47.27 από το πολύ μακρινό 1991, τρέχοντας σε 46.78!

* Η δεύτερη ημέρα του στίβου, στους 19ους ΑΜΚΕ, θα διεξαχθεί την Πέμπτη, 1η Ιουνίου 2023.