aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟι άρρενες πήραν τη… ρεβάνς στο αεροβόλο τουφέκι!

Οι άρρενες πήραν τη… ρεβάνς στο αεροβόλο τουφέκι!

Ενώ στον πρώτο πρωταθληματικό αγώνα σταθερού στόχου, μιλούσαμε για «γυναικεία… επέλαση» στο αεροβόλο τουφέκι, οι άρρενες αθλητές επεφύλαξαν την αντίδραση τους και πήραν τη… ρεβάνς στο δεύτερο αγώνα, όπου η συμμετοχή στον τελικό ήταν 6 – 2 υπέρ του «ανδρικού πληθυσμού» και τη νίκη πήρε τελικά, ο έφηβος Αλέξανδρος Χριστοφόρου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας.

Ο δεύτερος αγώνας σταθερού στόχου του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2018 -19, ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού» κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά.

Στο αεροβόλο τουφέκι, μετά τη διεξαγωγή του προκριματικού αγώνα, πέρασαν στον τελικό ένας άνδρας, ο Ανδρέας Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ με 593.9, πέντε έφηβοι, ο Ανδρέας Χαραλάμπους της ΣΚΟΑΜ με 609.3, οι νεαροί της ΣΚΟΛΕΥ Αλέξανδρος Χριστοφόρου (607.1), Γιώργος Ευαγγέλου (605.7) και Ανδρέας Δημοσθένους (597.0) και ο Λοΐζος Γεωργίου της ΣΚΟΛΕΜ με 599.2 και οι αθλήτριες της ΣΚΟΛΕΥ Μαριλένα Κωνσταντίνου (604.7) από τη γυναικεία κατηγορία και η νεάνιδα Νικολέτα Κυρίλλου με 597.8.

Πρώτοι από τη δοκιμασία του τελικού αποχώρησαν οι έφηβοι Ανδρέας Δημοσθένους (112.7) και Γιώργος Ευαγγέλου (128.6) και τους ακολούθησε ο Ανδρέας Κωνσταντίνου με 151.6. Η νεαρή Νικολέτα Κυρίλλου με 178.8 τερμάτισε στην πέμπτη θέση και ο Λοΐζος Γεωργίου στην τέταρτη με 199.2. Ο Ανδρέας Χαραλάμπους με 220.0 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο και η «μάχη» του χρυσού δόθηκε μεταξύ των περσινών πρωταθλητών. Του έφηβου Αλέξανδρου Χριστοφόρου και της Μαριλένας Κωνσταντίνου, για να κερδίσει τελικά στην τελευταία βολή ο Αλέξανδρος με 240.6, έναντι 239.9 της Μαριλένας.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Χάρης Χαρή ήταν ο νικητής στους παίδες με 574.9, η Ειρηάννα Καγιά στις κορασίδες με 574.6, ο Μιχάλης Παφίτης στους παίδες με σταντ με 413.7, ο Ανδρέας Χαραλάμπους στους παμπαίδες με 347.6 και η Θέα Φράγκου στις κορασίδες με σταντ με 396.3. Οι νικητές σ’ όλες τις κατηγορίες είναι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο αεροβόλο τουφέκι για το «Κύπελλο Λεμεσού» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: