aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ πρωταθλητής Ανδρέας Μακρής «ζευγάρωσε» τις νίκες του

Ο πρωταθλητής Ανδρέας Μακρής «ζευγάρωσε» τις νίκες του

Ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής, ήταν ο μεγάλος νικητής και του δεύτερου πρωταθληματικού αγώνα τραπ, για το «Κύπελλο Κερύνειας», που είχε σαν αποτέλεσμα να «ζευγαρώσει» τις νίκες του στο φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Ο αγώνας που ήταν ο πρώτος μετά την τρίμηνη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω κορωνοϊού, έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Ιουνίου, με αθλοθέτη την RCB BANK LTD.

Ο περσινός πρωταθλητής και κατά τεκμήριο κορυφαίος Κύπριος τραπέρ των τελευταίων χρόνων, Ανδρέας Μακρής, πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 119/125, όμως εκεί συνάντησε την ευστοχία του Μάριου Σοφοκλέους της ΣΚΟΛΕΥ (πέρασε στον τελικό με 115/125) και η διεκδίκηση της νίκης εξελίχτηκε σε μια αμφίρροπή «μονομαχία» μεταξύ των δυο διεθνών σκοπευτών, για να κριθεί η πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στην τελευταία «μονοντουφεκιά». Τελικά ο Μακρής εξασφάλισε τη νίκη με 40/50 έναντι 39/50 του Σοφοκλέους. Τρίτος κατετάγη ο Βλαντισλάβ Καζαντάεβ της ΣΚΟΛΑΡ (114/125) με 32/40, ενώ ο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης της ΣΚΟΛΕΜ (114/125) τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 29/35.

Στο τραπ γυναικών, όπου καταγράφηκαν αυξημένες συμμετοχές (4 γυναίκες και μια νεάνιδα), η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ πήρε μια άνετη νίκη με 110/125, ενώ δεύτερη κατετάγη η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ με 96/125 και τρίτη η Μαντίνα Κουτσιακάροβα της ίδιας Οργάνωσης με 88/125, ενώ η νεάνιδα Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ πέτυχε 59/125. Στην κατηγορία των εφήβων πρώτευσε ο νεαρός Παναγιώτης Θεοδοσίου της ΣΚΟΛΕΥ με 109/125 και στη Γενική Κατάταξη της Β’ κατηγορίας, ο συναθλητής του Λουκάς Βαρνάβα με 110/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του δεύτερου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Κερύνειας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: