ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Πέτρος Ιωάννου κέρδισε το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο Πέτρος Ιωάννου κέρδισε το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Με 93 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Πέτρος Ιωάννου κέρδισε με σχετική άνεση τον αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου», που έγινε την περασμένη Κυριακή 13 Ιουνίου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας.

Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και οι δυο πρώτοι νικητές αγωνίζονται στην Δ’ κατηγορία του πρωταθλήματος. Δεύτερος κατετάγη ο Παντελής Πούλλος της ΣΚΟΚΕΡ με 89/100, ενώ οι αθλητές της Α’ κατηγορίας Χάρης Χριστοδουλίδης (ΣΚΟΠΑΦ) και Πανίκος Δημητριάδης (ΣΚΟΚΕΡ), που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 88/100 οδηγήθηκαν σε μπαράζ για να ξεκαθαρίσει το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας τους. Εκεί ο σκοπευτής της Πάφου «καθάρισε» την πρώτη θέση με 6 επιτυχίες έναντι 5 του αντιπάλου του.

Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Χαράλαμπος Ρωτός της ΣΚΟΛΕΥ με 86/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Μαρίνος Ζαχαρίου της ΣΚΟΚΕΡ με 81/100. Ο νεαρός Τουρκοκύπριος σκοπευτής της ΣΚΟΑΜ Σαλίχ Κιράνογλου ήταν ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων με 76/100 και ο συναθλητής του Ανδρέας Κατζιανής στους βετεράνους με 75/100, ενώ ο Αντώνης Αντωνιου της ΣΚΟΛΕΜ πήρε την πρώτη θέση στους σίνιορς με 83/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: