aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΑΜΚΕ 2019: Στη «μάχη» και οι υπόλοιποι

ΑΜΚΕ 2019: Στη «μάχη» και οι υπόλοιποι

ΤΟΥ ΕΥΤΥΧΙΟΥ ΓΙΑΞΗ (ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΕΑΚ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ)

Στη δεύτερη τους μέρα μπαίνουν σήμερα Τετάρτη οι 18οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που διεξάγονται σε πέντε πόλεις του Μαυροβουνίου. Η κυπριακή αποστολή συνεχίζει την προσπάθειά της για ένα ψηλό πλασάρισμα και η σημερινή μέρα περιλαμβάνει… ντεμπούτο για αρκετούς αθλητές μας, καθώς θα αρχίσει η δράση σε Στίβο και Σκοποβολή, τα δύο αθλήματα τα οποία δεν ξεκινήσαν από την 1η μέρα των Αγώνων.

Τα αγωνίσματα του Στίβου θα αρχίσουν στις 17:35 ώρα Κύπρου και θα ολοκληρωθούν με τους τελικούς των 100μ. Γυναικών (20:30) και Ανδρών (20:50), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως σε αρκετά από τα αγωνίσματα του αθλήματος δεν υπάρχουν προκριματικά/ημιτελικοί και οι αθλητές παίζουν απευθείας για τα μετάλλια, επομένως η Τετάρτη πιθανόν να μας ανεβάσει σημαντικά στον σχετικό πίνακα. Η Σκοποβολή αρχίζει με… λιγότερη δράση, καθώς τις προσπάθειές τους αρχίζουν μόνο δύο αθλητές, στο Τραπ (10:00).

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες σε άλλα έξι αθλήματα, καθώς το Τζούντο συνεχίζεται αύριο Πέμπτη με τα ομαδικά αγωνίσματα (ολοκληρώθηκαν την Τετάρτη τα ατομικά). Στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση, οι αθλητές μας δίνουν το μεσημέρι τον τρίτο τους αγώνα κι εφόσον περάσουν, θα αγωνιστούν το απόγευμα στους ημιτελικούς και με νέα πρόκριση, θα παίξουν το βράδυ σε τρίτο αγώνα μέσα στη μέρα, αυτή τη φορά σε τελικούς.

Στο Τένις η παρουσία μας ή όχι στα προημιτελικά των μονών θα κρινόταν από τους αγώνες της Τρίτης, όμως δεδομένα θα έχουμε τους προημιτελικούς των διπλών το μεσημέρι, την ώρα που στο Μπιτς Βόλεϊ, το γυναικείο και το ανδρικό δίδυμο θα γίνουν τον τρίτο και δεύτερό τους αγώνα αντίστοιχα. Όπως και την 1η μέρα των Αγώνων, έτσι και τη 2η, το απόγευμα θα έχει μπόλικη δράση από Κολύμβηση, ενώ οι εθνικές μας ομάδες Ανδρών-Γυναικών σε Καλαθόσφαιρα και Πετόσφαιρα δίνουν τους δεύτερους τους αγώνες.

Δείτε αναλυτικά τις κυπριακές συμμετοχές στη 2η μέρα των ΑΜΚΕ:

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

10:00 Τραπ Ανδρών: Ν. Κυριάκου, Α. Μακρής

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

11:00 Γυναίκες: Φ. Μελετιέ / Κ. Μελετιέ / Λ. Κουρέα (3ος αγώνας)
12:30 Άνδρες: Μ. Γιάγκου / Γ. Γιάγκου / Χ. Χριστόνοφ (3ος αγώνας)
17:30 Άνδρες-Γυναίκες: Ημιτελικοί
20:00 Άνδρες-Γυναίκες: Τελικοί

ΤΕΝΙΣ

11:00 Μονά Ανδρών-Γυναικών: Προημιτελικοί
13:30 Διπλό Ανδρών: Ε. Νέος / Μ. Ευσταθίου (προημιτελικός)
13:30 Διπλό Γυναικών: Ε. Λουκά / Ρ. Σερμπάν (προημιτελικός)

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ

12:00 Εθνική Γυναικών – Μαυροβούνιο (2ος αγώνας)
19:00 Εθνική Ανδρών – Μονακό (2ος αγώνας)

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

13:00 Γυναίκες: Μ. Αγγελοπούλου / Ζ. Κωνσταντοπούλου –  Λίχτενσταϊν (3ος αγώνας)
15:00 Άνδρες: Γ. Χρυσοστόμου / Α. Λιοτατής – Λουξεμβούργο (2ος αγώνας)

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ

14:15 Εθνική Γυναικών – Λουξεμβούργο (2ος αγώνας)
21:00 Εθνική Ανδρών – Μαυροβούνιο (2ος αγώνας)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (17:00-19:30)

Π. Πανάρετος, Ομ. Ζαγκάς (50μ. πρόσθιο Α), Χ. Νικολαΐδου (100μ. ύπτιο Γ), Φ. Ιακωβίδης, Τρ. Χατζηχριστοφόρου (100μ. ύπτιο Α), Θ. Τσιοπανής (100μ. ελεύθερο Α), Χ. Παπαδοπούλου (100μ. πεταλούδα Γ), Ζ. Παύλου, Σ. Μούγης (100μ. πεταλούδα Α), Α. Σιεκόλεβα, Ι. Ιωάννου (200μ. πρόσθιο Γ), Θ. Τσιοπανής (200μ. πρόσθιο Α), Σκυταλοδρομίες (4χ200μ. ελεύθερο Α & Γ)

ΣΤΙΒΟΣ

17:35 K. Τζιακουρής (110μ. εμπόδια Α), Χ. Παντελίδης, Έλβις Έλι-Κριούκοφ (Μήκος Α), 17:55 Μαριάννα Πισσιάρα, Σκεύη Ανδρέου, Σάντα Κολομεΐτεβα (100μ. Γ), 18:10 Α. Χατζηθεωρή, Σ. Αυγουστίνου (100μ. Α), 18:25 Ν. Ευαγγελίδου (800μ. Γ), 18:45 Σ. Σπύρου, Π. Μιχαηλίδης (800μ. Α), 19:15 A. Ευαγγέλου, Χ. Κατσαρή (400μ. Γ), Μ. Αριστοτέλους (Επί Κοντώ Γ), Γ. Κονιαράκης (Σφαιροβολία Α), 19:30 K. Χρίστου, Α. Δημητριάδης (400μ. Α), 20:30 Τελικοί 100μ. Γ, 20:50 Τελικοί 100μ. Α

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ