Aθλητικά NέαΠρώτη νίκη για την Βαλένθια

Πρώτη νίκη για την Βαλένθια

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, πέτυχε η Βαλένθια με 81-72 απέναντι στην Βιλερμπάν. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς που είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από την Βιλερμπάν ο Ζαν Σαρλ με 20 πόντους και ο Ντιό 17.

Στην πρώτη περίοδο η Βιλερμπάν είχε μικρό προβάδισμα που δεν ξέφυγε ποτέ πάντως, με το 16-18 να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο. Στην 2η περίοδο η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε κάποια από τις δύο ομάδες, ήταν οι τέσσερις πόντοι στην εκκίνηση του δεκαλέπτου για τους Γάλλους που πάλι έκλεισαν με προβάδισμα και το ημίχρονο με 36-35.

Στο 24’ μετά από ένα σερί 6-0 η Βαλένθια αποσπάστηκε με πέντε πόντους διαφορά, για το 44-41, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παίρνουν διαφορά κοντά στους τέσσερις με πέντε πόντους, για να κλείσει η περίοδος με 56-52. Παίρνοντας σκορ από πολλούς διαφορετικούς παίκτες η Βαλένθια κατάφερε να φτάσει σε διψήφια διαφορά, με 70-60 στο 34’ και να την διατηρήσει περίπου σε αυτά τα επίπεδα ως το τέλος, για το τελικό 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-36, 56-52, 81-72