aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΤης πήρε τον αέρα ο ΑΠΟΕΛ

Της πήρε τον αέρα ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έχει υπέρ του την παράδοση στις εκτός έδρας αναμετρήσεις απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, κάτι που καλείται μεθαύριο να διευρύνει. Συγκεκριμένα, βλέποντας κανείς την προϊστορία των τελευταίων δέκα χρόνων, θα διαπιστώσει πως εύκολα ή δύσκολα ανιχνεύει τον δρόμο που οδηγεί στην επιτυχία μέσα στο στάδιο της Λάρνακας.

Σε εννέα αγώνες επιβλήθηκε στις οκτώ εξ αυτών των ερυθρολεύκων, διατηρώντας μάλιστα ανέπαφη την εστία σε επτά παιχνίδια. Η αναμέτρηση που δεν κατάφερε να αντλήσει το μέγιστο των βαθμών, εντοπίζεται στις 6 Νοεμβρίου του 2011. Τότε, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής ηττήθηκε με 0-1, με το γκολ να σημειώνει ο Ντιέγο Λεόν στο 16ο λεπτό. Δηλαδή, εδώ και έξι περίπου χρόνια βρίσκει το μονοπάτι που οδηγεί στη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως μία εκ των επιτυχιών και δη αυτή στην αγωνιστική περίοδο 2009-10, το ματς είχε διακοπή στο 77ο λεπτό και ενώ ο ΑΠΟΕΛ προηγείτο με 1-0 (Πίντο 75’) και κατακυρώθηκε 3-0 υπέρ των γαλαζοκιτρίνων.