Υποκλίθηκε στη Ρεάλ η Μπαρτσελόνα!

Και τώρα… Μαδρίτη!

Καταιγιστική ήταν στον δεύτερο τελικό η Ρεάλ, καθώς παίρνοντας ακόμη και διαφορά 21 πόντων, νίκησε 90-70 την Μπαρτσελόνα μέσα στην Καταλονία για το 1-1 στη σειρά!

Μεγάλη εμφάνιση για τη «βασίλισσα» έκαναν οι Γιουλ και Αγιόν με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα του Πασκουάλ ξεχώρισαν οι Τόμιτς και Περπέρογλου με 14 και 10 αντίστοιχα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα… δόντια της η Ρεάλ, κλείνοντάς το στο +16 (12-28), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά ακόμη και στο +21 (16-37), στα μισά. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Μπαρτσελόνα έδειξε… σφυγμό και έτσι κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο -12 (32-44).

Οι παίκτες του Πασκουάλ μπήκαν με την ίδια… φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να μειώνεται στους έξι πόντους (43-49), ενώ στη συνέχεια με το τρίποντο του Περπέρογλου ακόμη και στους πέντε (52-57). Εκεί, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 9-0 για το +14 (52-66), με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 58-66.

Η Ρεάλ έκανε ένα τρομερό ξεκίνημα με επιμέρους σκορ 12-1 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +19 (59-78). Πλέον, η Μπαρτσελόνα είχε… παραδοθεί, με τη διαφορά να φτάνει ξανά στο +21 (69-90) και τη νίκη για τους φιλοξενούμενους να έρχεται με το τελικό 90-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-28, 32-44, 58-66, 70-90

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 9, Σατοράνσκι 8, Σάμιουελς 9, Όλεσον 1, Περπέρογλου 10, Αρόγιο 4, Ρίμπας 6, Ναβάρο 6, Αμπρίνες, Βεζένκοφ 3, Λαουάλ, Τόμιτς 14.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 7, Αγιόν 19, Κάρολ 2, Γιουλ 20, Τόμπκινς 12, Ροντρίγκεθ 10, Ματσιούλις, Τέιλορ 3, Νοσιόνι 3, Ρέγες 12, Ερνανγκόμεθ, Ντόντσιτς 2.