Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΟλυμπιακός - Δόξα 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολυμπιακός – Δόξα 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε την Α’ Κατηγορία. Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, οι μαυροπράσινοι υποβιβάζονται και μαθηματικά. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια απέναντι στη Δόξα, δέχθηκαν στο τέλος την ήττα (1-2) η οποία ήταν καταδικαστική για την ομάδα της Λευκωσίας. Η Δόξα λυτρώθηκε στο τέλος πέναλτι του Τιντζανί στο 101’, κάνοντας την ολική ανατροπή αφού ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με γκολ του Ενόχ (61’). Ο Τρούγιτς είχε ισοφαρίσει για την ομάδα της Κατωκοπιάς (80’).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός (Νεντίμ Τούτιτς): Tσαρλς, Λιασίδης, Έσελινκ, Χριστοδούλου (78′ Χέντρικς), Πεχλιβάνης, Γιακουμάκης, Ζευκής (78′ Καϊάφας), Ενόχ, Αλσέους, Ντουρμισάι (71′ Δημητρίου), Κορομά (46′ Κυριάκου).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν (76′ Μέσκα), Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (71′ Τιντζανί), Μπένι, Ίλιτς (76′ Ασαμόα), Ασάντε, Τρούγιτς, Σαντίκ.

Σκόρερ: Ενόχ 61′ / Τρούγιτς 80′

Κίτρινες: Πεχλιβάνης, Ντουρμισάι, Γιακουμάκης, Λιασίδης / Ίλιτς, Στυλιανού, Ασάντε

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Σουτ του Ενόχ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αντενόν που ήταν εντός περιοχής. Ο διαιτητής έδωσε λανθασμένα φάουλ εκτός περιοχής. Το VAR τον έστειλε στο on filed review και αφού είδε τη φάση, ο διαιτητής έκρινε ότι δεν ήταν παράβαση, προφανώς γιατί το χέρι ήταν σε φυσιολογική θέση και έδωσε συνέχεια με ελεύθερο διαιτητή.

6′ Σουτ του Τρούγιτς ήταν άστοχο.

14′ Κάθετη μεταβίβαση του Ασάντε στον Αντενόν, με μία το σουτ έξω. Ο Αντενόν υποδείχθηκε τελικά σε θέση οφσάιντ.

17′ Ο Σισκόφσκι βγήκε έγκαιρα και μάζεψε πριν ο Ντούρμισαϊ γίνει επικίνδυνος.

33′ Ο Ντούρμισαϊ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ έφευγε μόνος. Διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι.

38′ Δυνατό μαρκάρισμα του Ίλιτς στον Ζευκή. Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

41′ Ο Μπένιν έκανε παράλληλο γύρισμα και ο επερχόμενος Στυλιανού έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

45′ Κίτρινη για τον Πεχλιβάνη.

45’+2 Τακουνάκι του Ασάντε μάζεψε ο Τσαρλς.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κυρικάκου στη θέση του Κορομά.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Στυλιανού για δυνατό μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη.

59′ Νέα κίτρινη κάρτα για τη Δόξα, αυτή τη φορά στον Ασάντε.

60′ Δυνατό σουτ του Ολύμπιακού, απομάκρυνε με γροθιές ο Σισκόφσκι.

61′ ΓΚΟΛ 1-0: Ιδανική αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Ζευκής έδωσε στον Γιακουμάκη, αυτός στον Ενόχ που μπήκε στην περιοχή, ντρίπλαρε τον Ίλιτς και νίκησε τον Σισκόφσκι.

63′ Ο Κοβάσεβιτς με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσαρλς, όμως το γκολ δεν μέτρησε μετά από παρέμβαση του VAR, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο Σαντίκ στην αρχή της φάσης.

67′ Φάουλ του Χριστοδούλου, στριφτή κεφαλιά του Έσελινκ έξω.

71′ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Τιντζανί στη θέση του Τραϊτσέφσκι.

71′ Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Ο Δημητρίου αντί του Ντουρμισάι.

76′ Αλλαγές για τη Δόξα. Ο Ασαμόα αντί του Ίλιτς και ο Μέσκα αντί του Αντενόν.

78′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καϊάφας αντί Ζευκή και Χέντρικς αντί του Χριστοδούλου.

80′ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Τρούγιτς, μετά από ωραία κάθετη μεταβίβαση του Τιντζανί, με δυνατό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε τη Δόξα.

81′ Ο Τρούγιτς με νέο σουτ άγγιξε το δεύτερο γκολ, η μπάλα κατέληξε έξω.

85′ Δυνατό σουτ του Μπένι, απομάκρυνε εντυπωσιακά ο Τσαρλς σε κόρνερ.

88′ Φάουλ του Κυριάκου, κεφαλιά του Έσελινκ έξω.

90’+1 Σουτ του Κοβάσεβιτς στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

90’+1 Κίτρνη κάρτα στον Γιακουμάκη.

90’+4 Βολέ του Τιντζανί στο δεξί δοκάρι της εστίας τους Τσαρλς.

90’+7 Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Τρούγιτς μόνος έκανε το σουτ και ο Τσαρλς με το πόδι απομάκρυνε.

90’+8 Το VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει το πάτημα του Λιασίδη στον Κοβάσεβιτς και επέστρεψε καταλογίζοντας πέναλτι για τη Δόξα.

100′ Κίτρινη κάρτα στον Λιασίδη.

101′ ΓΚΟΛ 1-2: Ο Τιντζανί εκτέλεσε εύστοχα και χάρισε τη νίκη στη Δόξα.