Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΔόξα - Ανόρθωση 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Δόξα – Ανόρθωση 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

«Φλέρταραν» με το «τρίποντο», αλλά έμειναν στη λευκή ισοπαλία (0-0) Δόξα και Ανόρθωση στο «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης», για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Βήμα σημειωτόν για τις δύο προσφυγικές ομάδες, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού και τους φιλοξενούμενους να αποτυγχάνουν για έκτη φορά στη σεζόν να πανηγυρίσουν δεύτερη σερί νίκη!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Καραμανώλης (85′ Ογιάλα), Κοβάσεβιτς, Τραϊσέφκσι (42′ Aμπτουλαχί, 73′ Σόπτζικ), Μπένι (73′ Ίλιτς), Ασαμόα, Ασάντε, Τρούγιτς (85′ Αντενόν), Σαντίκ

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Κορέια, Χριστοφή (61′ Εμπραλίντζε, 90+5′ Μ. Αντωνίου), Τεχέρα, Σαμπό, Ιωάννου (74′ Φερέιρα), Παρούτης (74′ Γκερέρο), Αντονίν (61′ Μραζ).

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Aμπτουλαχί, Στυλιανού, Σισκόφσκι / Παρούτης, Tεχέρα, Παϊσίνιο.

Στάδιο: «Κατωκοπιά – Επιστροφή / Γλαύκος Κληρίδης».

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

1′ Έναρξη αγώνα.

1′ Σουτ του Μπένι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

4′ Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο παιχνίδι, κόρνερ του Τεχέρα, γυριστή κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν η μπάλα έξω.

9′ Σουτ του Ασαμόα εκτός περιοχής, ο Λόρια δεν ανησύχησε, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γεωργιανού τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

15′ Kαλός ρυθμός στο παιχνίδι, ανοικτό ματς.

17′ Ζητά πέναλτι η Ανόρθωση σε πέσιμο του Αντονίν στην περιοχή.

19′ Γίνεται έλεγχος VAR για πιθανό πέναλτι. Ο Καραμανώλης έβαλε το πόδι όταν ο Ισπανός φορ της Ανόρθωσης τον είχε περάσει, το ερώτημα είναι κατά πόσο είχαν επαφή οι δύο παίκτες.

19′ Ο VARίστας Κωνσταντίνος Φωτίου ενημέρωσε τον διαιτητή Κυριάκο Χριστοδούλου ότι δεν εντόπισε παράβαση. Συνέχεια στο παιχνίδι.

25′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, η Ανόρθωση κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να βρίσκει διαδρόμους προς την περιοχή του Σισκόφσκι.

33′ Ωραία ενέργεια του Ασάντε, έκανε το σουτ από πλάγια θέση η μπάλα κόντραρε στον Κορέια και έφυγε κόρνερ.

36′ Σουτ του Κοβάσεβιτς εκτός περιοχής, δυνατό, ο Λόρια ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

38′ Ο Ιωάννου έκανε το ένα – δύο με τον Χριστοφή, σούταρε με το δεξί η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

45′ Τρία λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Πέντε τελικές προσπάθειες είχε η Δόξα (μία στον στόχο), πέντε η Ανόρθωση (καμία στον στόχο), με την ομάδα της Αμμοχώστου να υπερτερεί στην κατοχή της μπάλας με ποσοστό 60% έναντι 40% των γηπεδούχων.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46′ Κεφαλιά του Σαντίκ μετά από κόρνερ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54′ Σέντρα του Χριστοφή, ο Ιωάννου έκανε την προβολή αλλά δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα τροχιά προς τα δίχτυα.

56′ Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Ανόρθωση.

57′ Πολύ άστοχη η εκτέλεση του φάουλ από τον Χριστοφή.

59′ Δυνατό συρτό σουτ του Μπένι, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόρια.

61′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Εμπραλίντζε και Μραζ, αντί των Χριστοφή και Αντονίν. Ντεμπούτο για τον Σλοβάκο φορ.

65′ Διακοπή στο παιχνίδι, είναι στο έδαφος ο Χαρογιάν, συγκρούστηκε με τον Αμπαρτζουμιάν και δέχεται την περίθαλψη του ιατρικού επιτελείου της Ανόρθωσης.

69′ Επαναρχίζει ο αγώνας, συνεχίζει με μπαταρισμένο κεφάλι ο Αρμένιος κεντρικός αμυντικός.

70′ Ο Μραζ πάσαρε ωραία στον Εμπραλίντζε, αυτός έκανε σέντρα από δεξιά ψάχνοντας τον Παρούτη, ο Κοβάσεβιτς “διάβασε” τη φάση και έδιωξε σε κόρνερ.

71′ Φοβερή απόκρουση του Λόρια σε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σαντίκ. Η καλύτερη φάση στο ματς, ο Γεωργιανός άναψε κόκκινο στον φορ της Δόξας.

77′ Αγγίζει το γκολ η Ανόρθωση, κόρνερ του Τεχέρα, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

83′ Μακρινό δυνατό σουτ του Γκερέρο, ο Σισκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ.

86′ Σπουδαία διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Χαρογιάν λειτούργησε ως αμυντικός στην εξαιρετική σέντρα του Τεχέρα και στην εξέλιξη της φάσης ο Μραζ αστόχησε από εξαιρετική θέση.

90′ Οκτώ λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90+5′ Δοκάρι για τη Δόξα! Σουτ του Σόπτζικ από αριστερά, ο Λόρια απέκρουσε την μπάλα, η οποία πήρε ύψος και κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι με τον Σαντίκ να αστοχεί με κοντινή κεφαλιά.