Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠρόστιμα και αποκλεισμοί (αποφάσεις δικαστικής)

Πρόστιμα και αποκλεισμοί (αποφάσεις δικαστικής)

Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε της παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του Διαιτητή Χρίστου Ζαρτήλα κατά του Γεώργιου Ταύρου Ποδοσφαιριστή του Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006 που αποβλήθηκε γιατί μετά το τέλος του 1ου ημιχρόνου ενώ οι ομάδες πήγαιναν προς τα αποδυτήρια χτύπησε βίαια με τα χέρια αντίπαλο ποδοσφαιριστή εντός του αγωνιστικού χώρο στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου – Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006/11.12.2016.
Απόφαση: Αποκλεισμός από τρεις αγώνες και πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή Χρίστου Ζαρτήλα κατά του Λοϊζου Λουβαρή Ποδοσφαιριστή του ΗΡΑΚΛΗ Γερολάκκου που αποβλήθηκε γιατί μετά το τέλος του 1ου ημιχρόνου ενώ οι ομάδες πήγαιναν προς τα αποδυτήρια έσπρωξε βίαια στο στήθος αντίπαλο ποδοσφαιριστή εντός του αγωνιστικού χώρο στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΗΡΑΚΛΗΣ Γερολάκκου – Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006/11.12.2016.

*Καταγγελία κατά του  Δαμιανού Σάββα προπονητή της ΑΛΚΗΣ Ορόκλινης γιατί επέδειξε αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον Α’ Βοηθό Διαιτητή στο 27ο λεπτό του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον   αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 Ε Ν ΘΟΙ Λακατάμειας – ΑΛΚΗ Ορόκλινης /10.12.2016.

*Καταγγελία κατά του Αγαθοκλή Καμένου προπονητή του ΕΘΝΙΚΟΥ Άσσιας που αποβλήθηκε από τον διαιτητή του αγώνα στο 80ο λεπτό για έντονες διαμαρτυρίες κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας/11.12.2016.
Απόφαση: Πρόστιμο.

*Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς/09.12.2016.
Απόφαση: Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ του Διγενή Μόρφου. Το κείμενο με το σκεπτικό της απόφασης θα ανακοινωθεί αργότερα.

*Καταγγελία κατά του ΔΙΓΕΝΗ Ορόκλινης γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον   αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΔΙΓΕΝΗΣ Ορόκλινης – Ε Ν Υ ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα/10.12.2016.

*Καταγγελία κατά του Π. Ο. Ορμήδειας γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίο Νήσου – Π. Ο. Ορμήδειας/10.12.2016.

*Καταγγελία κατά του ΟΘΕΛΛΟΥ Αθηαίνου γιατί παρέλειψε να πληρώσει     χρηματική     ποινή    €500=     που    επιβλήθηκε   στον GUSTAVO MANDUCA/προπονητή του σωματείου σας στις 09.11.2016 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος B’ Κατηγορίας περιόδου 2016-2017 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου – Ε Ν ΘΟΙ Λακατάμειας/29.10.2016 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών, εκτός και αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στον Οθέλλο.