Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠήρε το ντέρμπι η Πάφος FC, σκόνταψε η Αλκή!

Πήρε το ντέρμπι η Πάφος FC, σκόνταψε η Αλκή!

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Πολύ σκληρή για να…. πεθάνει η Αλκή Ορόκλινη! Η «Αθάνατη» βρέθηκε να χάνει από την ΠΑΕΕΚ από τέρμα του Καπαρτή στο πρώτο ημίχρονο, όμως με γκολ του πρώτου της σκόρερ, του Ανδρέα Παπαθανασίου στα τελευταία λεπτά πήρε μια πολύτιμη ισοπαλία και διατήρησε το αήττητό της. Μάλιστα, θα μπορούσε να έφευγε από το ματς και με τη νίκη, όμως απώλεσε πέναλτι και αυτό της στοίχησε δύο βαθμούς μετά από περίπου δυόμιση μήνες.

Το στραβοπάτημα της πρωτοπόρο του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η δεύτερη της κατάταξης Πάφος FC, που μείωσε στους 7 βαθμούς από την κορυφή. Η παφιακή ομάδα έβγαλε με άριστα άλλο ένα ντέρμπι, αφού κατάφερε να δραπετεύσει από την έδρα του Οθέλλου με το τρίποντο.

Οι γαλάζιοι προηγήθηκαν με τον συνήθης ύποπτο, τον Πατουλέα και πήραν τη νίκη με γκολ του Νικολάου στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι Αθηενίτες δικαιούνται να αισθάνονται πικραμένοι από το τελικό αποτέλεσμα, αφού το γκολ τις ισοφάρισης με τον Λεμέσιο ήρθε λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, κάτι που τους έδωσε ελπίδες για βαθμολογικό κέρδος.

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας, ο Ολυμπιακός και το Παραλίμνι έμειναν στη λευκή ισοπαλία. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες, δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και στο τέλος πήραν από ένα βαθμό που ίσως στην πορεία αποδειχθεί σημαντικός στην προσπάθεια που κάνουν για άνοδο στα «σαλόνια».

Άνοδος δύο θέσεων για την Αγία Νάπα, που εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Οθέλλου αλλά και το αποτέλεσμα στο Μακάρειο. Οι πορτοκαλί επικράτησαν δύσκολα του ουραγού της βαθμολογίας Εθνικού Άσσιας, με γκολ των Θεοδώρου και Μαρκόφσκι. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά η προσφυγική ομάδα με τον Ζάρου.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο ΑΣΙΛ επί της προτελευταίας της κατάταξης ΕΝΑΔ και δικαιούται πλέον να αισθάνεται κάποια ασφάλεια, αφού έχει απομακρυνθεί αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη. Το «χρυσό» -όπως αποδείχθηκε- γκολ των κιτρινόμαυρων πέτυχε λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Βελκόβ.

Τέλος, η Παρεκκλησιά πήρε μεγάλο «διπλό» στην Αραδίππου σε βάρος της τοπικής Ομόνοιας και πλησίασε τις ομάδες που βρίσκονται πάνω από την «καυτή» ζώνη του υποβιβασμού. Το γκολ για τη λεμεσιανή ομάδα σημείωσε ο Μαλεκκίδης στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Η αυλαία άνοιξε χθες με τον αγώνα του ΘΟΪ με τον Ακρίτα. Η ομάδα της Λακατάμιας επικράτησε με 2-0 και έφτασε στους 14 βαθμούς.