Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠήρε το ντέρμπι ανέβηκε πρώτη!

Πήρε το ντέρμπι ανέβηκε πρώτη!

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Σπουδαία νίκη (0-1) για την Αναγέννηση Δερύνειας, η οποία «άλωσε» την έδρα της Ομόνοιας Αραδίππου, πέτυχε την έβδομη σερί νίκη της και έπιασε τα «περιστέρια» στην κορυφή της βαθμολογίας με 22 βαθμούς μετά από 10 αγωνιστικές. Η ομάδα του Γιώργου Κοσμά πήρε το τρίποντο χάρη στο γκολ του Κέμπε στο 30ο λεπτό αφού το διαχειρίστηκε σωστά στη συνέχεια του αγώνα, πανηγύρισε στο τέλος ένα πολύτιμο τρίποντο.

Από εκεί και πέρα, πολύ σημαντική είναι και η νίκη της ΑΕΖ επί του Οθέλλου στα… χασομέρια του αγώνα. Η ομάδα του Ζακακίου σκόραρε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κυριάκου, έφτασε στους 17 βαθμούς, στην 4η θέση, όσους έχει και ο σημερινός της αντίπαλος. Από εκεί και πέρα, η ΠΑΕΕΚ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Ξυλοτύμπου. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε με 3-1 χάρη στα γκολ των Μπρατσιάνι, Κωμοδίκη και Αντιόλο, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε (ποιος άλλος;) ο Ταύρου.

Τέλος, ο Εθνικός Άσσιας και το ΘΟΪ έμειναν στην ισοπαλία 2-2 και ο Διγενής Ορόκλινης με τον ΑΣΙΛ στο 1-1. Τέλος, υπενθυμίζουμε πως η αγωνιστική άνοιξε χθες με την αναμέτρηση Καρμιώτισσας και Ένωσηςενώ ολοκληρώνεται αύριο με το παιχνίδι της Αγίας Νάπας απέναντι στον Χαλκάνωρ στις 14:30.