Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠήραν τα ντέρμπι Αγία Νάπα και Ολυμπιακός!

Πήραν τα ντέρμπι Αγία Νάπα και Ολυμπιακός!

Με τέσσερις αναμετρήσεις της 16ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα η δράση του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η αυλαία άνοιξε χθες με το νικηφόρο 2-0 του ΘΟΪ επί της Παρεκκλησιάς και την Κυριακή θα έχουμε το φινάλε με άλλους δύο αγώνες. Στην Αγία Νάπα η τοπική ομάδα νίκησε με 2-1 την Αλκή Ορόκλινη και σταμάτησε την αήττητη πορεία της.

Το σκορ άνοιξε ο Παναγίδης στο 26ο λεπτό και στο 67′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Παπαθανασίου.

Στην Αθηαίνου ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Οθέλλου με 3-1 και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση μαζί με την ΕΝΠ και την Αγία Νάπα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο από τέρματα που πέτυχαν οι Παχίπης (36′) και Κάστρο (40′ πεν.). Στο 56′ ο Κάστρο πέτυχε το 3-0 και στο 67′ ο Βασιλείου μείωσε σε 3-1 για τον Οθέλλο.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη (5-1) της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στην Αραδίππου επί της τοπικής Ομόνοιας, ισόπαλος 0-0 έληξε ο αγώνας ΠΑΕΕΚ – ΕΝΑΔ.