Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠάρτι η Αλκή Ορόκλινη, «Χ» το ντέρμπι!

Πάρτι η Αλκή Ορόκλινη, «Χ» το ντέρμπι!

Η Αλκή έκανε ότι ήθελε τον Ακρίτα και πέτυχε την πιο ευρεία νίκη της 4ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Ορόκλινης νίκησε με το επιβλητικό 5-1 και… έπιασε την Πάφος FC στην κορυφή της βαθμολογίας στους 10 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6′ με τον Ανδρέα Παπαθανασίου και στο 21΄ ο Στέλιος Πάρπας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο 22’ η Αλκή σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Παπαθανασίου και στο 25′ ο Ντουβεντρού πέτυχε το 4-0. Ο Ακρίτας μείωσε στο 34′ με τον Κακογιάννη και στο 80’ ο Πάρπας πέτυχε το τελικό 5-1.

Το ντέρμπι, μεταξύ της Αγίας Νάπας και του Οθέλλου, δεν ανέδειξε νικητή. Η ομάδα του Γκουστάβο Μαντούκα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-2, όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα της και στην επανάληψη δέχθηκε δύο τέρματα για το τελικό 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15′ με τον Σταυρινό Κωνσταντίνου και στο 25′ ο Γκριγκαλασβίλι πέτυχε το 2-0. Στο 37′ μείωσε ο Παναγίδης σε 1-2 για την Αγία Νάπα και στο 60’ ο Παναγίδης εκτέλεσε πέναλτι που απέκρουσε ο Γαβριήλ. Στο 80’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2. Στο 47′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λίβινγκστον και ο Οθέλλος συνέχισε με δέκα ποδοσφαιριστές όπως και η Αγία Νάπα από το 68’ λόγω αποβολής του Παναγιώτου.

Τέλος, η ΠΑΕΕΚ νίκησε εύκολα την Παρεκκλησιά με 3-1. Στο 2′ και στο 60′ ο Χρυσοβαλάντης Καπαρτής πέτυχε τα πρώτα τέρματα για την φετινή νίκη της ΠΑΕΕΚ. Στο 84′ ο Μπαξεβάνος πέτυχε το 3-0 και στις καθυστερήσεις ο Δημήτρης Καρδανάς μείωσε σε 3-1 με πέναλτι για την Παρεκκλησιά.

Στην Αραδίππου η τοπική Ομόνοια και ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 και στο Μακάρειο ο Εθνικός Άσσις και η ΕΝΑΔ εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Στο 6ο λεπτό ο Φειδίας Παναγιώτου έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό Άσσιας και στο 30΄ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τον Νικολάου. Ο σημερινός ήταν ο πρώτος φετινός βαθμός για τον Εθνικό Άσσιας.

Χθες, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με λιγοστές καλές φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες και τη μπάλα να παιζόταν κυρίως στο χώρο του κέντρου, το ΘΟΪ και η Πάφος FC έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο γήπεδο Λακατάμιας.