Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠάφος FC: Πιο καλή η μοναξιά! (pics)

Πάφος FC: Πιο καλή η μοναξιά! (pics)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Πάφος FC με 2-0 επί της Εθνικού Άσσιας στο Μακάρειο. Για την 6η αγωνιστική του  πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου έφυγε με νίκη από τη Λευκωσία χάρη στα δύο γκολ του Άλβες στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τους τρεις βαθμούς που πήρε ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 16 βαθμούς και ενώ εκκρεμεί το ματς της Αλκής, αύριο με την Παρεκκλησιά, που ακολουθεί με 13. Στο 62′ ο Άλβες έδωσε προβάδισμα στην Πάφο και στο 68′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0.

ΠΑΕΕΚ – Ένωση 1-2

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας για την Ένωση που έφτσε στους 14 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Μπρούνο Μοράες και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 65′ με τον Γαβριήλ. Στο 69′ ο Γιώργος Κατσιατής έδωσε ξανά προβάδισμα (2-1) στην Ένωση που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

ΑΣΙΛ – Οθέλλος 1-1

Συμβιβασμός στο Στάδιο Γρηγόρης Αυξαντίου, με τους γηπεδούχους να χάνουν και πέναλτι που απέκρουσε ο Τζιακουρής. Στο 7′ ο Ανδρέας Αντωνίου (πρώτο φετινό γκολ) έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 89′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1.

Αγία Νάπα – Ομόνοια Αραδίππου 3-1

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η Αγία Νάπα έφτασε την ανατροπή και σε μια σημαντική νίκη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ροντρίγκεζ στο 40′ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 42΄με τον Σάσι. Στο 65′ ο Εμπαλό πέτυχε το 2-1 για την Αγία Νάπα και στο 85′ ο Αλκιβάδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Ακρίτας Χλώρακας – ΕΝΑΔ 3-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Ακρίτα Χλώρακας, που επικράτησε με 3-0 της ΕΝΑΔ και έφτασε στους εννέα βαθμούς. Ο Μοδέστου στο 17′ και ο Λουκαϊδης στο 58′ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ακρίτα. Στο 89′ ο Ταξιάρχης διαμόρφωσε το 3-0.

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με την αναμέτρηση της Αλκής με την Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς. Η αυλαία άνοιξε χθες με την αναμέτρηση του ΘΟΪ με τον Ολυμπιακό. Οι μαυροπράσινοι νίκησαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Κάστρο.