Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΜατσάρα στο «Γ. Αυξεντίου», «τρένο» η Καρμιώτισσα!

Ματσάρα στο «Γ. Αυξεντίου», «τρένο» η Καρμιώτισσα!

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Μόλις μια μέρα στο «ρετιρέ» κρατήθηκε ο Οθέλλος. Κι αυτό γιατί η Καρμιώτισσα επανέκτησε και πάλι την πρωτιά στη βαθμολογία και οδηγεί ξανά μόνη την κούρσα του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών πέρασε αλώβητη κι από την Ορόκλινη, επικρατώντας του τοπική Διγενή (3-1).

Με τρεις διαφορετικούς σκόρερ, οι οποίοι σημείωσαν το πρώτο τους φετινό γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν ένα πολύτιμο τρίποντο και επέστρεψαν στην κορυφή. Δημητρίου, Αποστολόπουλος και Πάντος ήταν οι παίκτες που πέτυχαν τα γκολ της Καρμιώτισσας, ενώ για τον Διγενή Ορόκλινης είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με πέναλτι ο Κατσιάτης.

Στο δεύτερο ψηλότερο σκαλοπάτι του πίνακα κατάταξης (μαζί με τον Οθέλλο) ανέβηκε και πάλι η Ομόνοια Αραδίππου, η οποία νίκησε δύσκολα την ΑΕΖ (2-1) και επανήλθε στις επιτυχίες. Τα «περιστέρια» αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Γεωργίου στο 36ο λεπτό και πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πήρα τη νίκη. Ο Τσίτας άνοιξε τον δρόμο προς την επιτυχία και ο Προκοπίου «κλείδωσε» το τρίποντο. Η ΑΕΖ κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Βασιλείου, όμως ήταν πια αργά, αφού δεν υπήρχε χρόνος.

Η… αναρρίχηση του ΑΣΙΛ συνεχίζεται. Η προσφυγική ομάδα πήρε σπουδαία νίκη επί της Αγίας Νάπας (4-2) και ανέβηκε στην 4η θέση. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Μπογκτάν, όμως πριν προλάβει να ολοκληρωθεί το ημίχρονο ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με δύο γκολ από τον Μιχαήλ. Η Αγία Νάπα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γεωργίου, όμως οι γηπεδούχου με γκολ των Παύλου και Κούρτη πήραν τη νίκη.

Με τη ψυχή στο στόμα η Δερύνεια επικράτησε της μαχητικής ΠΑΕΕΚ (2-1) και παρέμενε στο κυνήγι των πρωτοπόρων ομάδων. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο ημίχρονο με τον Γκατάτσια, ισοφαρίστηκαν προς το τέλος του αγώνα από τον Κωμοδίκη, όμως κατάφεραν να ανακτήσουν γρήγορα και πάλι το προβάδισμά τους με τον Κέπε, ο οποίος τους χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Στο Μακάρειο είχαμε και την μοναδική ισοπαλία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Ο Εθνικός Άσσιας και η Ξυλοτύμπου έμειναν στο 1-1, παρά τις προσπάθειες τους για την κατάκτηση της νίκης και εξακολουθούν να βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Παναγιώτου και ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπασόφ.

Συνοπτικά ο απολογισμός της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 21 Οκτωβρίου 2017

Εθνικός Άσσιας-ΠΟ Ξυλοτύμπου 1-1 (50′ Παναγιώτου / 80′ Μπασόφ)

Ομόνοια Αραδίππου-ΑΕΖ 2-1 (45′ + 1 Τσίτας, 88′ Προκοπίου / 90′ + 3 Βασιλείου)

Διγενής Ορόκλινης-Καρμιώτισσα 1-3 (69′ πεν. Κατσιατής / 36′ Δημητρίου, 65′ Αποστολόπουλος, 90′ Πάντος)

ΑΣΙΛ Λύσης-Αγία Νάπα 4-2 (40′, 43′ Μιχαήλ, 78΄ Παύλου, 90′ + 2 Kούρτης / 36′ αυτ. Μπογκντάν, 66′ Γεωργίου)

Αναγέννηση Δερύνειας-ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 2-1 (20′ Γκαντάτσα, 86΄Γκέμπε / 82′ Κωμοδίκης)