aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΡΜΗΣ«Αγγελιαφόρος» στην ώρα του και ακάθεκτος ο Ερμής με σπουδαίο διπλό!

«Αγγελιαφόρος» στην ώρα του και ακάθεκτος ο Ερμής με σπουδαίο διπλό!

Ο Ερμής ήταν ο νικητής του γειτονικού ντέρμπι με τον Οθέλλο στην Αθηένου με 3-1. Με αυτό το ματς άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας και αφορούσε στον β’ όμιλο.

Μόλις στο 4’ οι «φτεροπόδαροι» άνοιξαν το σκορ με σουτ-βολίδα του Μαρλόν και πήρε κεφάλι στο σκορ (1-0). Ο Οθέλλος αντίδρασε με κάποιες ευκαιρίες στη συνέχεια του α’ μέρους δεν είχαν ουσιαστικό αποτέλεσμα αλλά στην επανάληψη αξιοποίησαν την θετική τους παρουσία και ισοφάρισαν στο 60’ με κεφαλιά του Κυπριανού.

Στη συνέχεια όμως, οι ερυθρόμαυροι του Νίκου Παναγιώτου, ανέλαβαν δράσει και ευστοχώντας στις φάσεις τους, δεν πήραν εκ νέου προβάδισμα απλώς, αλλά σφράγισαν και τη νίκη τους με τρίτο γκολ. Στο 62′ ο Γεωργίου κατέβασε την μπάλα και από το ύψος της περιοχής με δυνατό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1), ενώ το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Παπαθανασίου στο 77’.

Ο Ερμής ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπουλά στο 49’.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου
Ομόνοια Αραδίππου – Καρμιώτισσα Π. Πολεμιδιών (14:30)
Αγία Νάπα – ΑΣΙΛ Λύσης (14:30)
Αλκή Ορόκλινη – ΕΝ/Διγενής Ύψωνα (14:30)
Ομόνοια Ψευδά – Άρης Λεμεσού (14:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ Β.
1. Καρμιώτισσα 9 7-0-2 18-9 21
2. Άρης 9 6-1-2 15-5 19
3. ΑΣΙΛ 9 5-2-2 15-7 17
4. Αγία Νάπα 9 5-2-2 14-8 17
5. Αλκή Ορ. 9 2-3-4 12-7 9
6. Ομόνοια Ψ. 9 2-1-6 8-30 7
7. ΕΝΥ Διγενής 9 1-3-5 5-13 6
8. Ομόνοια Αρ. 8 0-4-4 3-8 4

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου
Οθέλλος Αθηένου – Ερμής 1-3 (60’ Κυπριανού / 4’ Μαρλόν, 62’ Γεωργίου, 77’ Παπαθανασίου)

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου
ΠΟ Ξυλοτύμβου – ΑΕΖ Ζακακίου (14:30)
Διγενής Μόρφου – Αναγέννηση Δερύνειας (14:30)
Ονήσιλος Σωτήρας – Ακρίτας Χλώρακας (14:30)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ Β.
1. Ερμής 9 7-2-0 22-7 23
2. Οθέλλος 10 5-2-3 17-11 17
3. Ονήσιλος 9 4-4-1 17-9 16
4. Ακρίτας 9 2-5-2 12-16 11
5. Διγενής Μ. 9 2-3-4 14-16 9
6. Ξυλοτύμβου 9 2-2-5 8-15 8
7. Δερύνεια 9 1-3-5 6-10 6
8. ΑΕΖ 9 1-3-5 8-20 6

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ