Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΧαμός στα τελευταία λεπτά, αύξησε τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Χαμός στα τελευταία λεπτά, αύξησε τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Το… κυρίως πιάτο της 11ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας «σερβιρίστηκε» σήμερα (8/12), καθώς διεξήχθησαν πέντε αναμετρήσεις.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Μακάρειο Στάδιο με 2-1 τον Οθέλλο Αθηαίνου και οδηγεί σταθερά την κούρσα του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας με 25 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με τον Ρομό και ο Οθέλλος ισοφάρισε στο 83′ με τον Γαβριήλ. Το 2-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Βιειρά. Ο Οθέλλος έμεινε στους 20 βαθμούς.

Το ντέρμπι στη Λεμεσό μεταξύ της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών με τον Άρη έληξε ισόπαλο 1-1. Ο Ονήσιλλος Σωτήρας με γκολ του Ανδρέα Παπαθανασίου στο 74ο λεπτό κέρδισε με 1-0 τη ΜΕΑΠ.

Η αυλαία της 11ης αγωνιστικής άνοιξε την Παρασκευή (7/12) με τη νίκη της Αγίας Νάπας με 2-1 κόντρα στην ΑΕΖ. Την Κυριακή (9/12 – 14:30) θα γίνουν οι αγώνες ΠΑΕΕΚ – Εθνικός και Ακρίτας – Ομόνοια Αραδίππου.

Ακολουθεί το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα κι η βαθμολογία!

Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου
Αγία Νάπα – ΑΕΖ 2-1 (41′ Μαρτίν, 51′ Σοφοκλέους / 54′ Χρίστου)

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου
ΑΣΙΛ Λύσης – Διγενής Ορόκλινης 2-1 (34′ Μπρατσιάνι, 37′ πεν. Μιχαήλ / 10′ πεν. Πιτσιλλίδης)
ΘΟΪ Λακατάμιας – Αναγέννηση Δερύνεια 0-0
Καρμιώτισσα Π. Πολεμιδιών – Άρης 1-1 (14′ Βαττής / 74′ Ορτέγα)
Ολυμπιακός – Οθέλλος Αθηένου 2-1 (54′ Ρόμο, 90′ + 1 Βιέιρα / 83′ Γαβριήλ)
Ονήσιλος 2014 – ΜΕΑΠ Πέρα Χωριού Νήσου 1-0 (74′ Παπαθανασίου)