Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ«Αθάνατη» όνομα και πράμα! (μόνη πρώτη)

«Αθάνατη» όνομα και πράμα! (μόνη πρώτη)

Δεν σταματάει πουθενά η Αλκή Ορόκλινη. Νίκησε, εκτός έδρας, και την Πάφος FC στο μεγάλο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής και είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 19 βαθμούς έναντι 16 της σημερινής αντιπάλου της. Χθες η ΠΑΕΕΚ πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού στο Μακάρειο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 57’ με τον Γουίλι (πέμπτο φετινό γκολ) και στο 80’ ο Ντιβέντρο πέτυχε το 2-0 για την Αλκή. Για την Πάφο η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα.

Ένωση – Εθνικός Άσσιας 0-1

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό μέσα στο Παραλίμνι, που υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη της φετινή ήττα. Στο 58’ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι και ο Μηνά που ανέλαβε την εκτέλεση του άνοιξε το σκορ. Στο 90’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε ο Κουμή όμως απέκρουσε ο Γιώργος Τασουρής.

ΕΝΑΔ – Αγία Νάπα 1-3

Η Αγία Νάπα άνοιξε το σκορ στο 42’ με τον Ντιαλό και στο 48’ ο Σάσι πέτυχε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Στο 67’ η αήττητη Αγία Νάπα έφτασε στο 3-0 με τον Βασιλείου και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ντιέγκο.

Οθέλλος – ΘΟΪ  2-1

Στο 22’ ο Γκριγκαλασβίλι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 54’ ο Πασχάλη ισοφάρισε σε 1-1 για το ΘΟΪ. Στις καθυστερήσεις ο Οθέλλος πέτυχε το 2-1 που τον ανεβάζει στους οκτώ βαθμούς.

Ομόνοια Αραδίππου – ΑΣΙΛ 0-2

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον ΑΣΙΛ που έφτασε στους δέκα βαθμούς, συνεχίζει χωρίς νίκη η Ομόνοια. Ο Αντωνίου στο 39’ άνοιξε το σκορ και στο 90′ ο Βελκόφ διαμόρφωσε το 2-0.