Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΒ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑλκάρα για «σαλόνια» και Ολυμπιακάρα με άλφα… Ρομέου! (αποτελέσματα)

Αλκάρα για «σαλόνια» και Ολυμπιακάρα με άλφα… Ρομέου! (αποτελέσματα)

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Το τρένο της εκπληκτικής Αλκής Ορόκλινη δεν σταματά πουθενά φέτος! Με κεκτημένη ταχύτητα από το Παφιακό όπου την περασμένη αγωνιστική πήρε τη νίκη επί της Πάφος FC, η «Αθάνατη» επιβλήθηκε άνετα και του Παραλιμνίου (3-0), μετατρέποντας το ντέρμπι σε υγιεινό περίπατο.

Η ομάδα του Σάββα Δαμιανού βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και πήρε μπροστά στο κοινό της άλλο ένα σημαντικό τρίποντο, στην προσπάθεια που κάνει για άνοδο στην Α’ Κατηγορία. Παράλληλα άνοιξε τη διαφορά από τις ομάδες που την ακολουθούν, διατηρώντας και το αήττητο σερί της. Πρωταγωνιστές για τους κυανέρυθρους ήταν οι σκόρερ Ντουβέντρου (2) και Παπαθανασίου, οι οποίοι βρίσκονται και στις πρώτες δύο θέσεις του σχετικού πίνακα.

Σημαντικό έδαφος έχασε η Πάφος FC, η οποία κόλλησε στην ισοπαλία με τον Ακρίτα στη Χλώρακα (1-1). Οι γαλάζιοι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Πατουλέα κρατούσαν τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν, ακόμη και με αριθμητικό μειονέκτημα (σ.σ. είχε αποβληθεί ο Νεοφύτου στο 68’), να κάνουν τη ζημιά με το γκολ του Σιέλη.

Το στραβοπάτημα της Πάφος FC εκμεταλλεύτηκε η Αγία Νάπα, η οποία ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά τη δύσκολη νίκη της σε βάρος του ΑΣΙΛ (1-0). Το γκολ του Κωνσταντίνου, με πέναλτι λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να χαρίσει στους πορτοκαλί το τρίποντο.

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ολυμπιακός και με τον Χρύση Μιχαήλ να κάνει ντεμπούτο στον μαυροπράσινο πάγκο επικράτησε του Εθνικού Άσσιας πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (2-0). Και τα δύο τέρματα των πρωτευουσιάνων, ένα σε κάθε ημίχρονο, σημείωσε ο Τόρες.

Σε σταθερά ανοδική πορεία βρίσκεται ο Οθέλλος, ο οποίος σημείωσε άλλη μια νίκη, αυτή τη φορά επί της ΠΑΕΕΚ στο «Κερύνεια Επιστροφή» (1-0). Το γκολ του Σάββα είχε αξία τριών βαθμών και κράτησε την ομάδα της Αθηένου κοντά στις προνομιούχες θέσεις.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η ΕΝΑΔ επικρατώντας εντός έδρας της ουραγού Παρεκκλησιάς (3-1). Οι Μαντζίρης, Μπόρτον και Αντωνίου καθάρισαν τη νίκη για την παφιακή ομάδα, με τους κιτρινόμαυρους να πετυχαίνουν στα τελευταία λεπτά το γκολ της τιμής.

Με τον Νώντα Χριστινάκη στον πάγκο της, η Ομόνοια Αραδίππου πανηγύρισε τη πρώτη της φετινή νίκη επί του ΘΟΪ στη Λακατάμια (2-1), με γκολ του Ροντρίγκεθ στο φινάλε του αγώνα. Είχαν προηγηθεί τα «περιστέρια» με τον Μανώλη με το «καλημέρα» του αγώνα και είχαν ισοφαρίσει άμεσα οι γαλαζοκίτρινοι με τον Ιερείδη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της όγδοης αγωνιστικής η οποία άρχισε και ολοκληρώθηκε σήμερα (5 Νοεμβρίου 2016)…

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ – ΑΣΙΛ 1-0