«Αέρας» Ολυμπιακός και Άρης, σπουδαίο «διπλό» ο ΑΣΙΛ, «βροχή» τα γκολ

Με εφτά αναμετρήσεις συνεχίστηκε κι ολοκληρώθηκε το Σάββατο (22/12) η 13η αγωνιστική και τελευταία για το 2018 στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας. Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής, ΘΟΪ Λακατάμιας και Οθέλλος Αθηαίνου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 την Παρασκευή (21/12).

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός νίκησε στο Μακάρειο στάδιο τον Διγενή Ορόκλινης με 3-0 και έφτασε στους 29 βαθμούς. Στο 18ο λεπτό ο Ρόμο άνοιξε το δρόμο για τη νίκημ στο 22′ ο Ράμος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 και στο 40′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 3-0. Ο Διγενής μείωσε στο 54ο λεπτό με τον Νίκο Πιτσιλλίδη (τρίτο φετινό) και στο 74′ ο Γκρίνσκι διαμόρφωσε το 4-1.

Ο Εθνικός Άχνας ακολουθεί με 27 βαθμούς μετά το εκτός έδρας νικηφόρο 1-0 επί του Ονήσιλλου Σωτήρας με γκολ του Πιντσέλι στο 44ο λεπτό.