Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΡΗΣΗ ΕΝΠ έκανε την ανατροπή και «ξέρανε» τον Άρη στα πέναλτι

Η ΕΝΠ έκανε την ανατροπή και «ξέρανε» τον Άρη στα πέναλτι

Την πρόκριση στη φάση των «16» του κυπέλλου πήρε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου επί του Άρη στο «Τσίρειο», παρά το γεγονός ότι θεωρείτο το αουτσάιντερ του ζευγαριού, αλλά και το ότι έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με τον Σικόρσκι (26’), ενώ δέκα λεπτά (36’) αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Πατσέκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη όμως οι βυσσινί έδειξαν τα… δόντια τους. Στο 60’ με τον Ντα Σίλβα μείωσαν το σκορ, και με τον Κατσιάρη στο 65’ έφεραν το ματς στα ίσα. Το 2-2 που διαμορφώθηκε έμεινε μέχρι το τέλος τόσο των 90 λεπτών όσο και της παράτασης.

Οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου πιο εύστοχοι ήταν οι Παραλιμνίτες που επικράτησαν με 4-2.

Πατσέκο και Γιάγκο εκτέλεσαν άστοχα για τους πράσινους.