aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΓ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΓ' Κατηγορία: Σταθερό το σκηνικό στην κορυφή

Γ’ Κατηγορία: Σταθερό το σκηνικό στην κορυφή

Σταθερό παρέμεινε το σκηνικό της κορυφής με την ολοκλήρωση της ένατης αγωνιστικής στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας.

Ο ΑΣΙΛ Λύσης μετά το νικηφόρο 2-1 επί της ΑΕΠ Πολεμιδιών με γκολ στο 90+3, συνεχίζει αήττητος να βρίσκεται στην πρώτη θέση της κατάταξης με απολογισμό 23 βαθμούς.

Παράλληλα έχει να επιδείξει την καλύτερη επιθετική γραμμή του Πρωταθλήματος με 21 τέρματα, αλλά και την καλύτερη αμυντική γραμμή με παθητικό 5 τέρματα.

Ο ΑΣΙΛ σκόραρε σε όλους τους αγώνες του, όπως επίσης ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου και η ΑΕΠ Πολεμιδιών.

Μόνος στη δεύτερη θέση ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου, που μετά την 6η σερί νίκη του (4-2 εκτός έδρας τον Εθνικό Λατσιών) και έφτασε στους 22 βαθμούς.

Με 18 βαθμούς ακολουθούν ΑΕΠ Πολεμιδιών και ΕΝΑΔ και αμέσως πιο κάτω ο Κούρης Ερήμης με 16 βαθμούς, που επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΝΑ με πέναλτι του Ιωάννη Πιερή στο 90ο λεπτό.

Στους 14 βαθμούς η ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου που έφερε ισοπαλία 1-1 στην έξοδο της στην Ορμήδεια. Σημειώνεται ότι για τον ΠΟ Ορμήδειας ήταν η πρώτη φετινή ισοπαλία.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη και για τον Ηρακλή Γερολάκκου που επικράτησε με 3-2 του Εθνικού Άσσιας και τον έφτασε στους 13 βαθμούς.

Η Εληά Λυθροδόντα παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη και η ΑΕΠ Πολεμιδιών η μοναδική ομάδα που δεν έφερε ακόμη ισόπαλο αποτέλεσμα.

Ο Ανδρέας Πιτταράς σκόραρε στο εκτός έδρας 1-1 της ΕΝΑΔ με το ΘΟΪ Λακατάμιας, έφτασε στα οκτώ τέρματα και οδηγεί την κούρσα των σκόρερ.

Ακολουθούν με πέντε τέρματα οι Νικόλαος Πέππος (Διγενής Μόρφου), Γιώργος Σιαθάς (ΑΣΙΛ) και Βαλεντίνο Ντε Μόρα (ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς).

Από τέσσερα τέρματα πέτυχαν οι Δημήτρης Ανδρέου, Μάριος Νικολάου (Ηρακλής Γερολάκκου), Ντίτακ Ντεβέσα (ΑΣΙΛ), Γιώργος Κουμπαρή (ΘΟΪ Λακατάμιας), Γιώργος Παπαγγελοδήμου (Εθνικός Λατσιών) και Παντελής Ταύρου (Ασπίς Πύλας).

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

ΕΝΑΔ – Διγενής Ακρίτας Μόρφου
Εληά Λυθροδόντα – Εθνικός Λατσιών
ΑΠΟΝΑ – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς
Ηρακλής Γερολάκκου – Κούρης Ερήμης
Ασπίς Πύλας – Εθνικός Άσσιας
ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου – Χαλκάνορας
ΑΕΠ Πολεμιδιών – ΠΟ Ορμήδειας
ΘΟΪ Λακατάμιας – ΑΣΙΛ Λύσης

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ