Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΓ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΈγραψε ιστορία η Ομόνοια 29ης Μαΐου, στη Β’ Κατηγορία με τρίτο πρωτάθλημα!

Έγραψε ιστορία η Ομόνοια 29ης Μαΐου, στη Β’ Κατηγορία με τρίτο πρωτάθλημα!

Πιο γρήγορα και πιο επιτυχημένα δεν θα μπορούσε να ανεβαίνει τα σκαλοπάτια η Ομόνοια 29ης Μαΐου. Το νεοσύστατο σωματείο τρία χρόνια μετά την ίδρυσή του εξασφάλισε άνοδο στη Β’ Κατηγορία πανηγυρίζοντας ισάριθμα πρωταθλήματα σε αγροτικό, Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ και Γ’ Κατηγορία.

Οι πράσινοι του Μιχάλη Σεργίου με γκολ του Στουπή επικράτησαν 1-0 του Εθνικού Ασσιας στο Μακάρειο το απόγευμα του Σαββάτου (22/5) και στέφθηκαν πρωταθλητές μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ισόπαλα 1-1 έληξαν τα παιχνίδια των άλλων δύο ομάδων που διεκδικούσαν άνοδο. Στο 65ο λεπτό ο Πιτταράς έδωσε προβάδισμα στην Ολυμπιάδα και στο 80ο λεπτό ο Γκονζάλες ισοφάρισε σε 1-1 για την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς.

Στο 19ο λεπτό ο Αβραάμ άνοιξε το σκορ για την Ελπίδα Αστρομερίτη και στο 78ο λεπτό η Πέγεια ισοφάρισε σε 1-1 με τον Δημοσθένους.