Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΞεκίνημα με ήττα για την Εθνική Νέων

Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική Νέων

Πρεμιέρα με ήττα 4-0 από την Κροατία για την Εθνική Νέων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19.

Ο σημερινός αγώνας έγινε στο προπονητικό κέντρο της Ομοσπονδίας του Μαυροβουνίου στην Podgorica.

Στο πρώτο ημίχρονο οι νεαροί διεθνείς μας είχαν πολύ καλή παρουσία όμως δυστυχώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Λόβρεν στο 37’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε νωρίς το δεύτερο γκολ και η πολύ καλή Κροατία επέβαλε το ρυθμό της και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Στο 52′ ο Σόλντο πέτυχε το 2-0 για τους Κροάτες για να πετύχει το 3-0 ο Μάτζιτς στο 60′.

Ο Μάγιερ στο 61′ διαμόρφωσε το 4-0.

Η Εθνική μας ανεξάρτητα από την ήττα διατηρεί τις ελπίδες της για διάκριση, καθώς εκκρεμούν δύο αγώνες μέχρι το φινάλε.

Η νίκη των Νησιών Φαρόε πάνω στο Μαυροβούνιο με 2-1 δημιουργεί νέα δεδομένα στον όμιλο μας.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Μιχαήλ, Στ. Παντελή, Πηλέα, Καλλή, Αρτυματά, Ανδρέου, Φιάκα (76′ Σαθιάς), Σιλβέστρο (46′ Ματθαίου), Ιερείδη, Νεοφύτου, Χαραλάμπους.

*Με κίτρινη κάρτα χρεώθηκαν οι Αρτυματάς και Ανδρέου.

Στις 11 Νοεμβρίου θα γίνουν οι αγώνες Μαυροβούνιο -Κύπρος και Κροατία – Νησιά Φαρόε και φινάλε στις 14 Νοεμβρίου με τις αναμετρήσεις Κύπρος – Νησιά Φαρόε και Μαυροβούνιο – Κροατία.

Οι δύο πρώτες ομάδες της κατάταξης θα εξασφαλίσουν εισιτήριο συμμετοχής στον Elite round.

Στην προκριματική φάση συμμετέχουν 52 ομάδες που κληρώθηκαν σε 13 ομίλους. Από κάθε όμιλο θα περάσουν οι δύο πρώτες ομάδες (σύνολο 26) και η καλύτερη τρίτη ομάδα. Απευθείας στον elite round περνά η Ισπανία.

Η τελική φάση της διοργάνωσης θα φιλοξενηθεί στη Γεωργία, που δεν λαμβάνει μέρος σε προκριματικές φάσεις.