aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣτην Πορτογαλία μεταβαίνει η αποστολή της Εθνικής Νεανίδων U-19

Στην Πορτογαλία μεταβαίνει η αποστολή της Εθνικής Νεανίδων U-19

Στην Πορτογαλία μεταβαίνει την Κυριακή η αποστολή της Εθνικής μας ομάδας των Νεανίδων για να συμμετάσχει στον 5ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων της UEFA.

Με αντιπάλους την Πορτογαλία, τη Νορβηγία και τη Β. Ιρλανδία, την Εθνική μας την περιμένει εξαιρετικά δύσκολο έργο, όμως οι παίκτριες της ομάδας μας και η τεχνική ηγεσία θα κάνουν την προσπάθεια με στόχο το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε όλους τους αγώνες.

Βάσει της κατάταξης της UEFA, Νορβηγία και Πορτογαλία είναι τα φαβορί για τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στον Elite Round, όμως, όλα θα κριθούν από την απόδοση των ομάδων στο γήπεδο και όχι από τη θέση τους στην κατάταξη της UEFA. Οι αποστολές των ομάδων θα καταλύσουν στην πόλη Viseu της Πορτογαλίας.

Οι αγώνες του ομίλου θα γίνουν σε τέσσερα στάδια. Πρόκειται για το Fontelo Municipal στην πόλη Viseu, το Mangualde Municipal στην πόλη Mangualde, το Municipal στην πόλη Santa Comba Dão και το Nelas Municipal στην πόλη Nelas. Πρώτος αντίπαλος για την Κύπρο η Νορβηγία την Τρίτη 17 Οκτωβρίου στις 16:00. Την Τρίτη θα γίνει και ο αγώνα της Πορτογαλίας με τη Β. Ιρλανδία.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Τρίτη, 17 Οκτωβρίου

16:00 Νορβηγία – Κύπρος (Santa Comba Dão Municipal)
18:00 Πορτογαλία – Β. Ιρλανδία (Fontelo Municipal)

Παρασκευή, 20 Οκτωβρίου 

16:00 Νορβηγία – Β. Ιρλανδία (Nelas Municipal)
18:00 Πορτογαλία – Κύπρος (Mangualde Municipal)

Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου

17:00 Κύπρος – Β. Ιρλανδία (Nelas Municipal)
17:00 Πορτογαλία – Νορβηγία (Fontelo Municipal)

Ο προπονητής της Εθνικής Νεανίδων Άντρος Βασιλείου έχει επιλέξει για την αποστολή τις ακόλουθες 20 ποδοσφαιρίστριες:

Apollon Ladies: Μαρία Ζαχαρίου, Αντουανέττα Χρυσάνθου

Champions Ύψωνα: Χαρίκλεια Διονυσίου, Ελένη Λουκαϊδου

Σωματείο BarcelonaFA: Αθηνά Πανταζή, Ηλιάνα Αντωνίου, Σταυριάνα Αντωνίου, Αφροδίτη Ευρίσα Ευριπίδου

Πάφια: Χρύσω Μιχαήλ, Γεωργία Κατσονούρη, Κατερίνα Παναγιώτου, Μαρία Αναστασία Καρασπύρου, Παναγιώτα Νέστωρος

Λευκοθέα Λατσιών: Χαρά Χαραλάμπους

Χρυσομηλιά Αγ. Αμβροσίου Κερύνειας: Εφροσύνη Θεοχάρους, Ραφαέλλα Παύλου, Δέσποινα Χρυσοστόμου

Ροδόπη 87: Παναγιώτα Θεοφίλου, Άννα Γιώρκα

Κλήθηκε επίσης η ποδοσφαιρίστρια Φιλίππα Σάββα.

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ