aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣε ρυθμούς προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Νεανίδων

Σε ρυθμούς προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Νεανίδων

Σε ρυθμούς προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική μας ομάδα Νεανίδων U19. Η Κύπρος κληρώθηκε στον ενδέκατο όμιλο της προκριματικής φάσης και όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στη Λευκορωσία.

Η Εθνική μας μεταβαίνει στη Λευκορωσία με στόχο το καλύτερο δυνατό σε ένα όμιλο όπου συμμετέχουν ομάδες που βρίσκονται υψηλότερα στην κατάταξη της UEFA. Για σκοπούς κλήρωσης η Κύπρος τοποθετήθηκε στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας, η Αγγλία στο πρώτο, η Σερβία στο δεύτερο και η Λευκορωσία στο τρίτο γκρουπ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα στον όμιλο μας:

2 Οκτωβρίου
Στάδιο Spartak Mogilev
Αγγλία – Κύπρος (ώρα 12:00 μεσημέρι)
Λευκορωσία – Σερβία (18:00)

5 Οκτωβρίου
Στάδιο Spartak Mogilev
Σερβία – Κύπρος (ώρα 12:00 μεσημέρι)
Λευκορωσία – Αγγλία (18:00)

8 Οκτωβρίου
Στάδιο Spartak Mogilev: Λευκορωσία – Κύπρος (ώρα 14:00)
Gorodskoy Stadium: Σερβία – Αγγλία (ώρα 14:00)

Στην επόμενη φάση θα προκριθούν οι πρώτες δύο ομάδες από κάθε όμιλο καθώς και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των δώδεκα ομίλων, σύνολο 28. Οι αγώνες για τον Elite round θα διεξαχθούν την Άνοιξη του 2020 και στην τελική φάση θα προκριθούν οι πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο (σύνολο επτά). Η τελική φάση θα διεξαχθεί το καλοκαίρι του 2020 και η Γεωργία ως διοργανώτρια χώρα δεν θα λάβει μέρος σε προκριματικές φάσεις.

Η αποστολή της Εθνικής μας

Από την Ομοσπονδιακή μας προπονήτρια Ιούλια Παναγιώτου στην αποστολή για τη Λευκορωσία συμπεριλήφθηκαν οι ακόλουθες ποδοσφαιρίστριες:

LAKATAMIA FC: Ειρήνη Μιχαήλ
PYRGOS LIMASSOL FC: Ραφαέλλα Χρυσοστόμου, Χρύσω Μιχαήλ
CHAMPIONS ΥΨΩΝΑ: Έλενα Μεσημέρη, Ευτέρπη Ηλία, Κορίνα Πάολα Αδάμου, Χριστιάνα Ζωρζή, Άλκηστη Ξενοφώντος, Ελίνα Αριστείδου, Μαρίνα Παύλου
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΥΜΠΙΩΝ: Ιωάννα Γεωργίου, Μαρία Ανδρέου
ΛΕΥΚΟΘΕΑ ΛΑΤΣΙΩΝ: Ευθαλία Σιακαλλή,  Σώτια Μακρή
ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ: Μαρία Αστανιού
ΧΡΥΣΟΜΗΛΙΑ ΑΓ. ΑΜΒΡΟΣΙΟΥ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ: Κρίστια Κουππή, Μαρία Ζαχαρίου, Χαραλαμπία Χριστοφή
ΚΟΥΡΡΗΣ ΕΡΗΜΗΣ: Θέκλα Ανδρέου

**Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε επίσης  η Έλενα Αριστοδήμου.

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ