Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠροκριματικά EURO 2000: Η νίκη της Εθνικής μας επί της Ισπανίας με 3-2 (video)

Προκριματικά EURO 2000: Η νίκη της Εθνικής μας επί της Ισπανίας με 3-2 (video)

Μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στην ιστορία της Εθνική Κύπρου αποτελεί η νίκη επί της Ισπανίας το Σεπτέμβριο του 1998. Ο αγώνας ήταν για τα προκριματικά του EURO 2000 και η νίκη της Κύπρου με 3-2 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, έκανε πάταγο σε όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη.

Τα τέρματα της Εθνικής μας πέτυχαν οι Γιώτης Εγκωμίτης (44’), Σίνισα Γκόγκιτς (49’) και Μιλένκο Σπόλιαριτς (77’). Ο Ραούλ στο 73ο λεπτό και ο Μοριέντες στο 90ο λεπτό σκόραραν για τους Ισπανούς.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Νίκο Παναγιώτου, Κώστα Κώστα, Πάμπο Πίττα, Δημήτρη Ιωάννου (81’ Άκη Ιωακείμ), Μάριο Χαραλάμπους, Βάσο Μελαναρκίτη, Γιώτη Εγκωμίτη, Μιλένκο Σπόλιαριτς, Σίνισα Γκόκιτς (62’ Μάριο Αγαθοκλέους), Κώστα Μαλέκκο (56’ Πανίκο Ππούνα), Μάριο Χριστοδούλου. Προπονητής Πανίκος Γεωργίου.

Στα προκριματικά του EURO 2000 η Κύπρος κληρώθηκε στον 6ο όμιλο και πέραν της Ισπανίας, στον όμιλο ήταν η Αυστρία, το Ισραήλ και το Σαν Μαρίνο.

Η Εθνική μας, που είχε συνολικό απολογισμό 12 βαθμών,  διεκδίκησε τη δεύτερη θέση που οδηγούσε στα μπαράζ της πρόκρισης όμως η ήττα στη Βιέννη από την Αυστρία στην τελευταία αγωνιστική, μας στέρησε τη δυνατότητα να το πετύχουμε.

Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα στον όμιλο μας:

Κύπρος-Ισπανία 3-2 (Γ. Εγκωμίτης 44’, Γκόγκιτς 49’, Σπόλιαριτς 77’)
Κύπρος-Αυστρία 0-3
Σαν Μαρίνο-Κύπρος 0-1 (Σπόλιαριτς 40’)
Κύπρος-Σαν Μαρίνο 4-0 (Β. Μελεναρκίτης 18’, Μ. Κωνσταντίνου 32’, 45’, Μ. Χριστοδούλου 89’)
Ισραήλ-Κύπρος 3-0
Κύπρος-Ισραήλ 3-2 (Εγκωμίτης 27’, Σπόλιαριτς 63’, 87’ πεν.)
Ισπανία-Κύπρος 8-0
Αυστρία-Κύπρος 3-1 (Κώστας Κώστα 62’)