«Πάτησε» το Σαν Μαρίνο σε ιστορικό «διπλό» η Κύπρος!

Κέρδισε με 4-0 κι ανέβηκε στη βαθμολογία του 9ου ομίλου των προκριματικών του Euro2020...

TOY ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Η Κύπρος έκανε το καθήκον της στο Σεραβάλε απέναντι στο Σαν Μαρίνο. Με εύκολο κι επιβλητικό τρόπο, η Εθνική μας επικράτησε με το εμφαντικό 4-0 (2′, 73′ Κούσουλος, 38′ Παπουλής, 75′ Κ. Αρτυματάς), καταγράφοντας τη δεύτερή της νίκη στον 9ο όμιλο για τα προκριματικά του Euro2020 (5-0 η πρώτη πάλι με το Σαν Μαρίνο στο ΓΣΠ) και παράλληλα τη μεγαλύτερη εκτός έδρας στην ιστορία της.

Πλέον, η Κύπρος βρίσκεται στην 4η θέση και ισοβαθμεί με Καζακστάν που είναι 3ο (εφτά βαθμούς). Οι Καζάκοι έχασαν από τη Ρωσία με 0-1, ενώ η Σκωτία ηττήθηκε με το βαρύ 0-4 από το Βέλγιο κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Κύπρο να ξεκολλήσει από τις δύο τελευταίες θέσεις.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, η Κύπρος έδειξε τα… δόντια της απέναντι στο κατά πολύ πιο αδύναμο Σαν Μαρίνο, παίρνοντας σκορ νίκης. Μόλις στο 2’ ο Κούσουλος με διπλή προσπάθεια από κοντά, με σουτ άνοιξε το σκορ έπειτα από κόρνερ του Κυριάκου και ωραίο τακουνάκι ασίστ του Λαΐφη. Για τα επόμενα 36 λεπτά, η Κύπρος επέβαλε την δυναμικότητά της αφού κατέγραψε πάνω από 11-12 τελικές προσπάθειες στο ημίχρονο και ασφαλώς το σκορ μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, αλλά ο τερματοφύλακας του Σαν Μαρίνο, έσωσε πολλές φορές την ομάδα του από τον διασυρμό. Όχι όμως στο 38’, σημείο στο οποίο από κορυφαίος για την ομάδα του, έγινε μοιραίος, αφού ο Παπουλής έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, Μπενεντετίνι έσκυψε να μαζέψει την μπάλα αλλά αυτή του έφυγε κάτω από τα πόδια και κατέληξε στα δίκτυα για το 2-0.

Στην επανάληψη, διαμορφώθηκε και το αποτέλεσμα που ήταν το 4-0. Με χαλαρότητα, η Κύπρος πέτυχε άλλα δύο γκολ και πήρε μία εμφαντική νίκη. Στο 73’ ο Α. Γεωργίου σημάδεψε με απευθείας φάουλ το οριζόντιο δοκάρι κι ο Κούσουλος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα «τοποθέτησε» ο Κ. Αρτυματάς στο 75’ με άπιαστη κεφαλιά, έπειτα από μπαλιά του Α. Γεωργίου.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…

Σαν Μαρίνο (Φράνκο Βαρέλα): Σ. Μπενεντετίνι, Φ. Βιταϊόλι, Ντ’ Αντάριο, Λουναντέι, Ντ. Σιμοντσίνι, Μ. Βιταϊόλι (61′ Τσέβολι), Α. Γκασπερόνι (61′ Χιρσχ), Γκραντόνι, Γκολινούτσι, Μπεράρντι, Τομασίνι (62′ Νάνι).

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή, Πίττας (74′ Κάστανος), Χ. Κυριάκου, Κούσουλος, Λαΐφης, Ιωάννου, Κ. Αρτυματάς, Μ. Σπόλιαριτς (62′ Μ. Ιωάννου), Κωστή, Παπουλής (46′ Α. Γεωργίου), Σωτηρίου.

Σκόρερ: 2′, 73′ Κούσουλος, 38′ Παπουλής, 75′ Κ. Αρτυματάς.

Κίτρινες: 72′ Φ. Βιταϊόλι.

Αποβολές: -/-.

Διαιτητής: Ιβάν Άρβελ Γκρίφιθ (Ουαλία).

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής

Σκoτία-Βέλγιο 0-4 (9’ Λουκάκου, 24’ Βερμάελεν, 32’ Αλντερβάιρελντ, 82’ Ντε Μπρόινε)
Σαν Μαρίνο-Κύπρος 0-4 (2’, 73’ Κούσουλος, 38’ Παπουλής, 75’ Αρτυματάς)
Ρωσία-Καζακστάν 1-0 (89’ Φερνάντες)