Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑΚΑΔΗΜΙΕΣΜεγάλη νίκη για την Εθνική Νεανίδων κόντρα στη Βόρειο Ιρλανδία

Μεγάλη νίκη για την Εθνική Νεανίδων κόντρα στη Βόρειο Ιρλανδία

Πρώτη νίκη για την Εθνική μας ομάδας Νεανίδων στον τρίτο όμιλο της Β’ Κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-19 της UEFA.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, σήμερα νίκησε στο Μπέλφαστ την αντίστοιχη ομάδα της Β. Ιρλανδίας με 2-1.

Πανάξια νίκη για την Εθνική μας με αντίπαλο την ομάδα που φιλοξενεί τους αγώνες για τον όμιλο μας.

Στο 8ο λεπτό η Σοφία Διονυσίου μετά από κάθετη μπαλιά της Στέλλας Παναγιώτου άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας.

Στο 24ο λεπτό η Μαρία Παναγιώτου με μακρινή εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-0 για την ομάδα μας.

Στο 51ο λεπτό η Εθνική μας πλησίασε πολύ κοντά σε τρίτο γκολ όμως το σουτ της Διονυσίου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Β. Ιρλανδίας.

Η γηπεδούχος ομάδα που γνώρισε την πρώτη της ήττα, μείωσε στο 81ο λεπτό σε 2-1.

Κύπρος (Σ. Σοφοκλέους): Μίλα, Μώρου, Ζαμανή, Ευστρατίου, Τέρλα, Κυριακίδη (61′ Ε. Παναγιώτου), Μ. Παναγιώτου, Στυλιανού (61′ Κωνσταντίνου), Σοφοκλέους, Σ. Παναγιώτου (76′ Βασιλείου), Διονυσίου.

Όλοι οι αγώνες για τον όμιλο μας φιλοξενούνται στο Μπέλφαστ.

14:00 Κόσοβο – Βόρειος Ιρλανδία

Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη στον όμιλο, θα εξασφαλίσει συμμετοχή στην Α’ Κατηγορία της επόμενης διοργάνωσης.