aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΚύπρος: Συντριβή από την Ιταλία, ώ, συγνώμη, από τη Μάλτα ήθελα να...

Κύπρος: Συντριβή από την Ιταλία, ώ, συγνώμη, από τη Μάλτα ήθελα να πω!

Ένα από τα χειρότερα βράδια στην ιστορία της Εθνικής Κύπρου! Παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων και δέχτηκε βαριά ήττα 0-3 στην έδρα της Μάλτας. Αποτέλεσμα που σβήνει δυστυχώς κάθε δικαίωμα σε όνειρα για κάτι καλό μέσα από τον όμιλο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Κύπριοι διεθνείς διέγραψαν εν μια νυκτί ό,τι καλό παρουσίασαν στα πρώτα τρία επίσημα παιχνίδια με τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο. Απέναντι στην ομάδα που θεωρείται το απόλυτο αουτσάιντερ, παρουσίασαν τραγική εικόνα και μοιραία ηττήθηκαν.

Παρά το ότι περιμέναμε την αντίπαλο βελτιωμένη σε σχέση με παλαιότερες αναμετρήσεις μας, σίγουρα δεν ήταν αναμενόμενη τόσο βαριά ήττα. Όσοι παρακολούθησαν το ματς είχαν την αίσθηση ότι δεν παίζαμε με τη Μάλτα, αλλά με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία! Διότι οι Μαλτέζοι έκαναν σχεδόν ό,τι ήθελαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ άσχημα στο ματς και για 40 λεπτά δεν είχε κάνει φάση. Ένα ανέβασμα σε εκείνο το σημείο έφερε τις μοναδικές ευκαιρίες μας, πρώτα με σουτ του Κωνσταντίνου Σωτηρίου και μετά με κεφαλιά του Πίττα στο δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα, όμως, ο Σωτηρίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο (φάση προς συζήτηση) και δεν έφτανε αυτό, στο 43’ ήρθε το άνοιγμα του σκορ από τον Ατάρτ.

Όσο άσχημα τελείωσε όμως το πρώτο ημίχρονο άλλο τόσο άρχισε το δεύτερο. Ο Π. Μπονγκ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με κεφαλιά στο 46’ και ο Ατάρτ με νέο τέρμα με σουτ στο 54’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Ακολούθησαν βασανιστικά λεπτά για τους Κύπριους διεθνείς, οι οποίοι με τρία τέρματα πίσω, με αριθμητικό μειονέκτημα και την ψυχολογία στο ναδίρ, παρακαλούσαν να τελειώσει το ματς μια ώρα αρχύτερα.

Μάλτα (Ντέβις Μάντζια): Μπονέλο, Πέπε, Σ.Μποργκ Σο (59′ Μουσκάτ), Ατάρτ, Πισάνι, Τέουμα (85′ Καρουάνα), Καμενζούλι, Τζ. Μπονγκ (59′ Ντίμεχ), Π. Μπονγκ (70′ Τζ. Γκρεχ), Μοντεμπέλο

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ψάλτης, Κ. Σωτηρίου, Καρώ, Αντωνιάδης (60′ Κατελάρης), Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου (71′ Λοΐζου), Αρτυματάς, Πίττας (58′ Κάστανος), Παπουλής (58′ Παναγιώτου), Χριστοφή (58′ Μ. Ηλία).

Σκόρερ: Ατάρτ 43′, 54′  Π. Μπονγκ 46′

Κίτρινες: Π. Μπονγκ, Τζ. Μπονγκ, Σο / Παπουλής

Αποβολές: – / Κ. Σωτηρίου (2η κίτρινη)

Στάδιο: Τα’ Κάλι

Διαιτητής: Φάμπιο Μαρέσκα (ΙΤΑΛΙΑ)

Α’ Βοηθός διαιτητής: Τζιόρτζι Περέτι (ΙΤΑΛΙΑ)

Β’ Βοηθός διαιτητής: Ντανιέλε Μπιντόνι (ΙΤΑΛΙΑ)

4ος διαιτητής: Λούκα Παϊρέτο (ΙΤΑΛΙΑ)

1′ Άρχισε το ματς.

2′ Ακυρώθηκε γκολ του Πίττα για οφσάιντ.

8′ Λάθος του Σωτηρίου, ο Μοντεμπέλο μπήκε στην περιοχή και σούταρε, υποχρεώνοντας τον Μιχαήλ σε δύσκολη απόκρουση.

21′ Πρώτη τελική για την Κύπρο με μακρινό σουτ του Καρώ.

33′ Σχόλιο: Κάκιστη η Εθνική έως τώρα, δίχως υποψία φάσης απέναντι στη Μάλτα. Ασύνδετοι και χωρίς ρυθμό οι Κύπριοι διεθνείς.

36′ Τεράστια ευκαιρία για τη Μάλτα! Οι ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου με καλούς συνδυασμούς έβγαλαν τον Τζ. Μπονγκ φάτσα με τον Μιχαήλ, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

38′ Σέντρα του Αρτυματά στον Ψάλτη, αυτός έδωσε στον Χριστοφή και το όφελος ήταν ένα κόρνερ.

40′ Μετά από εκτέλεση κόρνερν η πρώτη καλή στιγμή. Ο Κ. Σωτηρίου σούταρε και ο Μπονέλο απέκρουσε κόρνερ.

40′ Δοκάρι με τον Πίττα.

41′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κ. Σωτηρίου για θέατρο. Η φάση εξετάζεται από τον VAR, στην επαναληπτική προβολή πάντως φαίνεται πάτημα στον Κύπριο διεθνή.

43′ Δεν ανατρέπεται η απόφαση του Μαρέσκα.

43′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ατάρτ κατέβασε με το στήθος και σούταρε από κοντά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ο Καμενζούλι σέντραρε, ο Π. Μπονγκ έκανε το γυριστό και η μπάλα κατέληξε στον σκόρερ.

45’+1 Παράλληλη σέντρα του Καμενζούλι, δεν πρόλαβε ο Μοντεμπέλο.

45’+ 4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

46′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Π. Μπονγκ πέτυχε το δεύτερο γκολ των Μαλτέζων με κεφαλιά.

54′ ΓΚΟΛ 3-0! Οι Μαλτέζοι άλλαξαν πολύ καλά την μπάλα, ο Τζ. Μπονγκ σέρβιρε στον Ατάρτ, ο οποίος σούταρε και σκόραρε ξανά.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.