aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΚύπρος – Μαυροβούνιο: Ο Γιόβετιτς έδειξε στον Βάλεμ τ’ αγκάθια στο δρόμο...

Κύπρος – Μαυροβούνιο: Ο Γιόβετιτς έδειξε στον Βάλεμ τ’ αγκάθια στο δρόμο του

Με ήττα για την Εθνική Κύπρου συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Γιόχαν Βάλεμ στον πάγκο του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου της 3ης κατηγορίας του Πρωταθλήματος Εθνών η Κύπρος ηττήθηκε 2-0 από το Μαυροβούνιο στο ΓΣΠ με σκόρερ και των δύο τερμάτων των Στεφάν Γιόβετιτς (60΄, 73’), ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης.

Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο τιμώρησαν τα λάθη των διεθνών μας, ενώ είχαν και την εύνοια της τύχης στη φάσης του δεύτερου τέρματος. Ντεμπούτο με την Εθνική Κύπρου έκαναν ο Χαράλαμπος Κυριακίδης και ο Λοΐζος Λοΐζου, ο οποίος σε ηλικία 17 ετών και 49 ημερών έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που παίζει στην Εθνική Ανδρών.

Ισορροπημένο παιχνίδι

Συντηρητικά άρχισε το παιχνίδι η Εθνική Κύπρου, με το Μαυροβούνιο να έχει στο πρώτο τέταρτο την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Χαράλαμπου Κυριακίδη. Οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν δύο τελικές προσπάθειες με τους Μπετσιράϊ και Μπάκιτς.

Όσο κυλούσε ο χρόνος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με κινητήριους μοχλούς τους Μαρίνο Τζιωνή και Δημήτρη Χριστοφή πάτησε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Μιγιάτοβιτς. Το μακρινό σουτ του Τζιωνή στο 19’ ήταν η καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Γιόχαν Βάλεμ στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Ο Γιόβετιτς έκανε τη ζημιά

Ο τεχνικός του Μαυροβουνίου Φαρούκ Χατζίμπεκιτς διάβασε σωστά το αδύνατο σημείο της Εθνικής Κύπρου, έριξε στο παιχνίδι τον Στεφάν Γιόβετιτς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μία κίνηση που αποδείχθηκε καταλυτική για την έκβαση της αναμέτρησης. Ο ακραίος επιθετικός της Μονακό έκανε τη ζημιά δύο φορές στην Εθνική Κύπρου.

Στο 60’ ο Ρασπόποβιτς έπιασε στον ύπνο τον Δημήτρη Χριστοφή (μάρκαρε με τα μάτια τον αντίπαλο ακραίο αμυντικό) και έδωσε την ασίστ στον Γιόβετιτς, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Χαράλαμπο Κυριακίδη.

Στο 73΄ο ίδιος ποδοσφαιριστής σούταρε εκτός περιοχής η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Καρώ άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Ομόνοιας για το 2-0.

Βέβαια η ιστορία του αγώνα πολύ πιθανόν να ήταν διαφορετική εάν ο Μαρίνος Τζιωνής έβρισκε στόχο στην σπουδαιότερη ευκαιρία της Κύπρου στο β’ ημίχρονο τρία λεπτά πριν την επίτευξη του δεύτερου τέρματος των φιλοξενουμένων. Μετά από λάθος των Μαυροβούνιων ο Λοΐζου έδωσε ωραία ασίστ στο συμπαίκτη του στην Ομόνοια, όμως από καλή θέση πλάγια της μεγάλης περιοχής πλάσαρε έξω την μπάλα.

Καλά τα νιάτα, αλλά υπάρχει δρόμος

Ο Γιόχαν Βάλεμ επιχειρεί ανανέωση της Εθνικής με αρκετούς νεαρούς παίκτες όχι μόνο να απαρτίζουν την αποστολή, αλλά να παίρνουν και φανέλα βασικού. Ο αγώνας με το Μαυροβούνιου που μόνο μεγαθήριο δεν είναι και μάλιστα στην έδρα μας απέδειξε στον Γιόχαν Βάλεμ ότι ο δρόμος για την Εθνική Κύπρου είναι γεμάτος αγκάθια.

Στον άλλο αγώνα του Ομίλου το Λουξεμβούργο κέρδισε το Αζερμπαϊτζάν εκτός έδρας με 2-1. Επόμενος αντίπαλος για την Κύπρο το Αζερμπαϊτζάν την Τρίτη (8/9) στις 21:45 στο ΓΣΠ.

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Κυριακίδης, Μηνάς Αντωνίου, Καρό, Λαΐφης, Γουίλερ, Κούσουλος, Κάστανος, Τζιωνής (84 Αβραάμ), Χριστοφή (63′ Λοΐζου), Πίττας, Μάριος Ηλίας (78′ Σωτηρίου).

Μαυροβούνιο (Φαρούκ Χατζίμπεκιτς): Μιγιάτοβιτς, Σάβιτς, Βούγιασιτς, Μάρουσιτς, Ρασπόποβιτς, Βούκσεβιτς (75′ Σκέκιτς), Κόσοβιτς (57′ Ισλάμοβιτς), Μπόλιεβιτς, Μπάκιτς, Χακσαμπάνοβιτς, Μπετσιράϊ (46′ Γιόβετιτς).

Σκόρερ: 60′, 73′ Γιόβετιτς

Κίτρινες: Αντωνίου, Μάριος Ηλία, Σωτηρίου / Μπάκιτς, Σάβιτς, Σκέκιτς.